2014 Results

  

2014 Annual Armwrestling Awards
COLORADO

- Rookie of the Year:  Jonathan Penrose
- Comeback Armwrestler of the Year: Matt Girdner
- Armwrestler of the Year:  Margie Ciaccio
- #1 Overall Men's Right:  Matt Girdner
- #1 Overall Men's Left: Matt Girdner
- #1 Overall Women's Right: Margie Ciaccio
- #1 Overall Women's Left: Margie Ciaccio
- 2014 Hall of Fame:  Keith Powers
 

NEW MEXICO

- Rookie of the Year: Tyler Klober
- Armwrestler of the Year: Will Lambert
- #1 Overall Men's Right: Nate McCallon
- #1 Overall Men's Left: Nate McCallon
- #1 Overall Women's Right: Tyler Hernandez
- #1 Overall Women's Left: Tyler Hernandez
- Hall of Fame: Donna Corley


WYOMING

- Armwrestler of the Year: Corey Miller
-  #1 Overall Men's Right: Corey Miller
- #1 Overall Men's Left: AJ Henson
- Hall of Fame: Danny Hedges



2014 Colorado State Armwrestling Championships
Saturday, 18 October 2014
Presented by Mile High ArmSports

Eck’s Saloon. Lakewood, CO.

States Represented:
CO, NM, WY, AZ, MD. MT
Countries Represented:
U.S.A., Russia
156 Total Entries:
17 kids/teens
8 women
20 masters
67 men's amateurs
44 men's opens


Kids/Teens RIGHT:
Boys/girls ages 0-4: (no entries)
Boys/girls ages 5-6: (3 entries) Xander Driggs, Houston Yochum, Synistyr Strain
Girls ages 7-9: (no entries)
Boys ages 7-9: (3 entries) Hunter Brinklow, Aaron Driggs, Eli Huskey
Girls ages 10-12: (2 entries) Hailie Brinklow, Gabby Driggs
Boys ages 10-12: (2 entries) Austin Driggs, Hunter Brinklow
Girls ages 13-15: (2 entries) Hailie Brinklow, Tierra Cisneros
Boys ages 13-15: (2 entries) Robert Penrose, Austin Driggs
Girls ages 16-18: (no entries)
Boys ages 16-18: (3 entries) CJ Letau, Jonathan Penrose, Nick Desplinter
 

Men's Open RIGHT:
0-154: (3 entries) Issac Luna, Cody Perkins, Louis Caleca
155-176: (3 entries) Justin Kaufman, Viet Nguyen, Stan Karapetyan
177-198: (6 entries) Kirill Zibrov, John Huskey, Larry Ermini
199-242: (6 entires) Corey Miller, Chris Kaufman, Leland Driggs
243+: (5 entries) Jason Perrin, Chris Kaufman, Tony Thomlison
 

Men's Open LEFT:
0-154: (3 entries) Issac Luna, Cody Perkins, Louis Caleca
155-176: (4 entries) Justin Kaufman, Stan Karapetyan, James Pisani
177-198: (3 entries) Larry Ermini, Paul McCaleb, Stephen Van Dyne
199-242: (7 entries) Chris Kaufman, Corey Miller, Leland Driggs
243+: (4 entries) Jason Perrin, Chris Kaufman, Tony Thomlison
 

Men's Amateur RIGHT
0-154: (6 entries) Joe Stinebuck, Jonathan Penrose, Gerlad Guzman
155-176: (12 entries) Bob Good, James Pisani, Bob Keller
177-198: (8 entries) Josh Gerstberger, Viet Nguyen, Michael Davies
199-242: (7 entries) Michael Lonnee, Pete Snow, John Ritter
243+: (8 entries) Leland Driggs, Blake Horr, Leonard Michand
 

Men's Amateur LEFT:
0-154: (4 entries) Jonathan Penrose, Joe Stinebuck, Louis Caleca
155-176: (5 entries) James Pisani, Bob Keller, Nikita Gold
177-198: (8 entries) JC Pienta, Josh Gerstberger, Justin Liuzzi
199-242: (4 entries) Pete Snow, Kristopher Baker, Victor Gonzales
243+: (5 entries) Tony Thomlison, Leonard Michand, Russell Kiss
 

Men's Master's RIGHT (Over 40):
0-198: (4 entries) Emlyn Williams, John Huskey, Bob Keller
199-242: (2 entries) Rich Simpson, Kristopher Baker
243+: (2 entries) Travis Berggren, Victor Gonzales
 

Men's Master's LEFT (Over 40):
0-176: (4 entries) James Pisani, Ken Penrose, Jim Wright
177-198: (4 entries) Jim Wright, Ken Penrose, John Huskey
199-242: (2 entries) Rich Simpson, Kristopher Baker
243+: (2 entries) Travis Berggren, Ken Penrose
 

Women's Open RIGHT:
OPEN: Margie Ciaccio, Krista Snow
 

Women's Amateur RIGHT:
0-143: (2 entries) Nandi Xie, Tierra Cisneros
144+: (2 entries) Krista Snow, Jennifer McNess
 

Women's Open LEFT:
0-143: (3 entries) Krista Snow, Nandi Xie, Tierra, Cisneros
144+: (no entries)
 

Men's Right Overall - Corey Miller
Men's Left Overall - Justin Kaufman
Women's Right Overall - Margie Ciaccio
2014 CO Hall of Fame - Keith Powers

  


Rocky Mountain Games Armwrestling Championship
Presented by the Rocky Mountain State Games,
Colorado Sports Corp, and Mile High ArmSports
Official Affiliated event of the UAL.
Hosted by Chapel Hills Mall. Colorado Springs, CO
States Represented (4): CO, MT, CA, MD.
Kids/Teens entries: 24, Adult entries: 77.
Total entries: 101.
 

Sub-Junior Boys
7-9 Right: Hunter Brinklow, Luca Rivera, Dominic Rivera.
7-9 Left: Hunter Brinklow, Luca Rivera, Dominic Rivera.
 

Junior Boys Right (13-18 years old)
122-132: Anthony Flores
144-154: Jonathan Penrose, Robert Penrose, Anthony Flores.
166-176: Jonathan Penrose, CJ Lettau, Robert Penrose.
 

Junior Boys Left (13-18 years old)
144-154: Jonathan Penrose, Robert Penrose.
166-176: Christopher Flores, Jonathan Penrose, CJ Lettau.
 

Junior Girls (13-18 years old)
Open Right: Dakota Perrin, Hailie Brinklow, Tierra Cisneros.
Open Left: Hailie Brinklow, Dakota Perrin, Tierra Cisneros.
 

Women's Open Right: Leslie Wuerflein, Hannah Ford.
 

Men's Novice Right
0-154: Jonathan Penrose, Louis Caleca, Cody Perkins, Sergio Flores.
155-176: James Pisani, Bobby Gallegos, Brandon Perkins, Lewis Schilling.
177-198: Stephen Van Duyne, Artem Gorbenko, JC Pienta, Steven Esworthy Jones.
199-242: Kirill Zibrov, Chris Davis, Travis Cartmell, Bryan Volkmann.
243+: Paul Martinez, Russell Kiss, Garlin Brinklow, Jared Morales.
 

Men's Novice Left
0-154: Cody Perkins, Louis Caleca, Sergio Flores.
155-176: Bobby Gallegos, Joe Ghanem.
177-198: Stephen Van Duyne, JC Pienta, Paul McCaleb.
199-242: Chris Davis, Bryan Volkmann, Brent Jeppson.
243+: Paul Martinez, Dustin Yochum, Russell Kiss, James Strain.
 

Men's Open Right
0-154: Brent Norris, Issac Luna, Louis Caleca, Cody Perkins.
155-176: Justin Kaufman, Viet Nugyen, Stan Karapetyan.
177-198: Artem Gorbenko, Stephen Van Duyne.
199-242: Leland Driggs, Jason Perrin, Kirill Zibrov.
243+: Jason Perrin, Paul Martinez, James Strain.
 

Men's Open Left
0-154: Issac Luna, Cody Perkins.
155-176: Justin Kaufman, James Pisani, Stan Karapetyan.
177-198: Stephen Van Duyne, JC Pienta.
199-242: Jason Perrin, Pete Snow, Leland Driggs.
243+: Jason Perrin, Paul Martinez, James Strain.
 

Men's Master's Right
155-176: James Pisani, Ken Penrose.
177-198: Ken Penrose, Rory Jeppson.
 

Men's Master's Left
155-176: Ken Penrose, James Pisani.
177-198: Pete Snow, Ken Penrose.
 

Match of the day Kids/Teens:  Dominic Rivera vs. Luca Rivera.
Match of the day Adults: Stephen Van Duyne vs. JC Pienta.
 

Men’s Right Overall – Leland Driggs
Men’s Left Overall – Justin Kaufman
Women’s Right Overall – Lesley Wuerflein

 

 

Mountain States Regional Armwrestling Championships

 Presented by Mile High ArmSports

Saturday, April 26, 2014

Eck’s Saloon. Lakewood, CO.

States Represented (7): CO, WY, ID, NE, KS, SD, MD.
Kids/Teens entries: 41, Adult entries: 137. Total entries: 178.


B/G 0-4 R: Brooklyn James, Addison Miller.
B/G 5-6 R: Alexander Driggs, Addison Miller, Brooklyn James.
B 7-9 R: Hunter Brinklow, Eric Burggret, Kaz James, Aaron Driggs.
B 10-12 R: Austin Driggs, Jayden Calabro.
G 10-12 R: Hailie Brinklow, Gabby Driggs, Alexis James.
B 13-15 R: Angelo Romero, Robert Penrose, Alex Burggret.
B 16-18 R: Christian Bryant, CJ Lettau, Jonathan Penrose, Nick Desplinter, Chris Flores, Matthew Starky.
 

B/G 0-4 L: Addison Miller, Brooklyn James.
B 7-9 L: Hunter Brinklow,  Kaz James, Aaron Driggs.
B 10-12 L: Austin Driggs, Jayden Calabro.
G 10-12 L: Hailie Brinklow, Gabby Driggs, Alexis James.
B 13-15 L: Robert Penrose.
B 16-18 L: Christian Bryant, Christopher Flores, John Penrose, Nick Desplinter, Robert Penrose.
 

WOR 0-143: Mysti Bauer, Lesley Wuerflein.
WOR 144+: Margie Ciaccio, Noel Van Duyne, Emily Cochran.
 

WOL 144+: Mysti Bauer, Emily Cochran.
 

MNR 0-165: Gabriel Valdes, Andy Slifka, John Penrose, Louis Caleca.
MNR 166-187: David Ocampo, James Pisani, Stephen Elsworthy, Kyle Walters.
MNR 188-220: Bo Olsen, Josh Gershberger, Steve Stout, Blain Smith.
MNR 221-242: Bo Olsen, Jacob Lowrey, Joe Hein, Chase Schwartz.
MNR 243+: Paul Martinez, Dustin Hays, Blake Horr, Andy Waite.
 

MNL 0-187: James Pisani, David Ocampo, Andy Slifka, Robert Young.
MNL 188-242: Bo Olsen, Blaine Smith, Joshua Gershberger, Jacob Lowrey.
MNL 243+: Paul Martinez, Dustin Hays, Dalton Alexander.
 

MOR 0-143: Issac Luna, Kyle Child, Cody Perkins, Billy Armijo.
MOR 144-165: Scott Huston, Issac Luna, Bob Good, Andy Slifka.
MOR 166-187: Keith Powers, Jess Hurley, Viet Nguyen, Stan Karapetyan
MOR 188-220: AJ Henson, Josh Gershberger, Aron Easter.
MOR 221-242: AJ Henson, Chris Kaufman, Jason Perrin, Aron Easter.
MOR 243+: John Buxton, AJ Henson, Chris Kaufman, Travis Berggren.
 

MOL 0-165: Issac Luna, Marcus Gerbing, Kyle Child, Andy Slifka.
MOL 166-187: Stan Karapetyan, Corey Miller, Jess Hurley, Bob Keller.
MOL 188-220: AJ Henson, Keith Powers, Aron Easter, Matthew James.
MOL 221-242: AJ Henson, Chris Kaufman, Jason Perrin, Leland Driggs.
MOL 243+: Ryan Constantino, John Buxton, Travis Berggren, AJ Henson.
 

MMR 0-198: Bob Keller, James Pisani, Matthew James, Keith Cohen.
MMR 199+: Travis Berggren, Pete Snow, Joe Hein.
 

MML 0-198: James Pisani, Ken Penrose, Bob Keller, Matthew James.
MML 199+: Travis Berggren, Pete Snow, Ken Penrose.
 

Match of the day Kids/Teens: Austin Driggs vs. Jayden Calabro.
Match of the day Adults: Ryan Constantino vs. John Buxton.
 

Men’s Right Overall – AJ Henson
Men’s Left Overall – AJ Henson
Women’s Right Overall – Margie Ciaccio
Women’s Left Overall – Mysti Bauer

  


New Mexico State Armwrestling Championships
22 February, 2014
Presented by New Mexico ArmSports. UAL Official Affiliated Event
Held at Locker Room. Sante Fe, NM
Tournament Directors - Victor Gonzales, Corey Miller
States represented: NM, CO, WY, AZ, TX, CA.
Total entries - 187 (70 pullers)
 

WOR 0-130: Destiny Sanchez, Patricia Calbert, Lauren Lewis
WOR 131+: Tyler Hernandez, Melissa Petruncio, Krista Snow
 

WOL 0-130: Michelle Smart, Patricia Calbert, Krista Snow
WOL 131+: Michelle Smart, Tyler Hernandez, Melissa Petrunico
 

MNR 0-170: Ian Oneal, Pual Agan, Josh Brinkley
MNR 171-215: Gabe Romereo, Justin Dunn, Justin Armijo
MNR 216: Justin Dunn, Robert Fowler, Ricardo Estrada
 

MNL 0-170: Tyler Klober, Paul Agan, Julian Perez
MNL 171-215: Justin Dunn, Sam Romero, Chris Reynolds
MNL 216: Steven King, Robert Fowler, Justin Dunn
 

MAR 0-160: BJ Hays, Eick Prada, Josh Brinkley
MAR 166-180: Jess Simpson, BJ Hays, Rodolfo
MAR 181-200: Brian Sanchez, Ty Dunn, Justin Dunn
MAR 201-225: Leland Driggs, Cody Hall, Alfredo Sanchez
MAR 226-250: Scott Dodd, Jason Perrin, Victor Gonzales
MAR 251+: Steven King, David Gregory, Jason Perrin
 

MAL 0-160: BJ Hays, Ian Oneil
MAL 161-180: BJ Hays, Paul Agan, Marc Perez
MAL 191-200: Brian Sanchez, Ty Dunn, Sam Romero
MAL 201-225: Leland Driggs, Peter Snow, Gabe Romero
MAL 226-250: Dimitri, Scott Dodd, Jason Perrin
MAL 251+: Scott Dodd, Jason Perrin, David Gregory
 

MPR 0-165: Jess Hurley, Tyler Klober, John Berggison II
MPR 165-185: Ovi Dragon, Brian Sanchez, Jess Hurley
MPR 186-205: James Griffen, Brian Sanchez, Justin Dunn
MPR 206-235: Chris Kaufman, Cody Hall
MPR 236+: Jeremy Petrunico, Chris Kaufman, Travis Berggren
 

MPL 0-165: John Berggison II, Jess Hurley, Jess Simpson
MPL 166-185: Ovi Dragon, John Berggison II, Brain Sanchez
MPL 186-205: James Griffen, Ty Dunn, Brian Sanchez
MPL 206-235: Chris Kaufman, Issac luna
MPL 236+: Travis Berggren, Chris Kauffman, Jeremy Petrunico
 

Men’s Right Overall - Jeremy Petruncio
Men’s Left Overall - Ovi Dragon
 

2014 New Mexico Armwrestling Hall of Fame - Donna Corley

  


National Armwrestling League 

Qualifier - Colorado
Armwrestling Championship

January 25, 2014
Noonan's Tavern
Aurora, Colorado 


Men's Right
0-154
1. Brent Norris 

2. Cody Lawrence
 

155-176
1. Stan Karapetyan (uncontested)
 

177-198
1. AJ Henson (uncontested)
 

199+
1. Andrew Pavlik
2. AJ Henson
3. Blake Horr

Men's Left
0-154
1. Issac Luna
2. Brent Norris
3. Cody Lawrence
 

155-176
1. Stan Karapetyan (uncontested)
 

177-198
1. AJ Henson (uncontested)
 

199+
1. AJ Henson (uncontested)
 

Overalls
Men's Left Champion: AJ Henson
Men's Right Champion: Andrew Pavlik

2015 Results

 

2015 Rocky Mountain State Games 

Armwrestling Championships

Colorado Springs, CO.

Presented by the Rocky Mountain State Games,

Colorado Sports Corp, and Mile High ArmSports.

Hosted by Chapel Hills Mall, Colorado Springs, CO.

July 18, 2015. 

States represented: (5) CO, NM, WY, OH, WA.

Kids/Teens entries: 14, Adult entries: 98.

Total entries: 112.


Sub-Junior Boys & Girls

7-9 Right: Sylar Kaufman, Kayla Szabo

Sub-Junior Boys

10-12 Right: Brandin Henley

Junior Boys Right

155-165: Anthony Mejia, Brice Authier

177+: Mike Klesner, Geno Mejia, Anthony Mejia, Jessie Mejia

Junior Boys Left

155-165: Anthony Mejia, Brice Authier

177+: Geno Mejia, Mike Klesner

Junior Girls Right

144 -155: Tierra Cisneros


Men's Novice Right

0-154: Louis Caleca, Cody Perkins, Joe Stinebuck

155-176: CJ Lettau, Travis Elijah, Louis Shilling, Louis Caleca

177-198: Michael Davies, CJ Lettau, Wade Carney

199-242: Wes Dunham, Fabian Colin, Chase Schwartz, Jared Morales

243+: Nick Davis, Miguel Mejia, Chase Schwartz, Blake Horr


Men's Novice Left

0-154: Cody Perkins, Joe Stinebuck

155-176: CJ Lettau, Louis Shilling

177-198: Wade Carney, Nick Smiley, CJ Lettau, Michael Davies

199-242: Wes Dunham, James Strain, Ronald Szabo, Jared Morales

243+: Miguel Mejia, Paul Martinez, Jeremy Watcher, Ronald Szabo


Men's Open Right

0-154: Rick Kelly, Louis Caleca, Joe Stinebuck

177-198: Justin Kaufman, Viet Nguyen, Chris Davis, Stan Karapetyan

199-242: Chris Kaufman, Leland Driggs, Mike Bowling, Justin Tanner

243+: Chris Kaufman, Tony Thomlison, Blake Horr, Paul Calbert


Men's Open Left

0-154: Louis Caleca, Joe Stinebuck, Rick Kelly

177-198: Stan Karapetyan, Chris Davis, Justin Kaufman, Brent Norris

199-242: Chris Kaufman, Leland Driggs, Mike Bowling, Justin Tanner

243+: Tony Thomlison, Nate McCallon, Chris Kaufman, Paul Calbert


Men's Masters Right

0-154: Rick Kelly, Joe Stinebuck

243+: Paul Calbert, Ronald Szabo


Men's Masters Left

0-154: Joe Stinebuck, Rick Kelly

243+: Paul Calbert, Ronald Szabo


Women's Open Right

122-143: Selena Mejia, Ashli Bradley

144+: Monica Patton, Tierra Cisneros


Women's Open Left

122-143: Ashli Bradley


Team Champions: Northern Colorado Arms


Matches of the Day 

JR/Sub-JR: Mike Klesner vs. Geno Mejia

Adults: Rick Kelly vs. Joe Stinebuck


Men's Right Overall: Chris Kaufman

Men's Left Overall: Chris Kaufman

Women's Right Overall: Selena Mejia


2015 Colorado Armwrestling Hall of Fame: Brent Norris



2015 New Mexico State Armwrestling Championships

Presented by New Mexico ArmSports

Affiliated Organization of the UAL

Buffalo Thunder Casino, Sante Fe, NM.

Feb. 14, 2015. Total entries: 206

States Represented: NM, CO, WY, CA, UT, TX, AZ.


MPR 0-150: Jamie Sheldon, Issac Luna, Will Lambert

MPR 151-165: Brian Sanchez, Viet Nguyen, Rocky Fredin

MPR 166-185: Chris Boyd, Jess Hurley, Rocky Fredin

MPR186-205: Brian Brandon, Erick Wolfe, Joey Baca

MPR 206-235: Brian Brandon, Eric Wolfe, Leland Driggs

MPR 236+: Matt Girdner, Nate McCallon, Travis Berggren


MPL 0-150: Issac Luna, Will Lambert, BJ Hays

MPL 151-165: Ben Bledsoe, Brian Sanchez, Jess Simpson

MPL 166-185: Jess Hurley, Chris Boyd

MPL 186-205: Brian Brandon, Joey Baca, Jess Hurley

MPL 206-235: Brian Brandon, Leland Driggs, Scott Dodd Jr.

MPL 236+: Matt Girdner, Travis Berggren, Nate McCallon


MAR 0-150: Shannon Calabro, Aeneas Reynolds, Ian Oneil

MAR 151-165: Ben Bledsoe, Bob Good, Tyler Klober

MAR 166-185: Viet Nguyen, David Ocampo, CJ Lettau

MAR186-205: Steven Storms, Preston Sill, Issac Arzaga

MAR 206-235: Steven Storms, Freddy Sanchez, Cody Hall

MAR 236+: David Gregory, Steven Storms, Scott Dodd Jr.


MAL 0-150: Aeneas Reynolds, Lucas Prada, Peyton Reynolds

MAL 151-165: Jess Simpson, Aeneas Reynolds, Tyler Klober

MAL 166-185: David Ocampo, Chris Knuntson, Marcos Ortiz

MAL186-205: Ty Dunn, Steven Storms, Michael Davies

MAL 206-235: Steven Storms, Pete Snow, Freddy Sanchez

MAL 236+: David Gregory, Scott Dodd Jr., Steven King


B/G R 0-4: Adam Ramirez, Tristen Ortiz, Adeline Ramirez

GR 8-10: Geraldine Numez, Kayla Szabo

BR 13-15: Nicholas Cuadros, Trinity Lopez

BL 13-15: Trinity Lopez, Nicholas Cuadros

BR 16-18: CJ Lettau, Tatton Allsup, Estevan Carrasco

BL 16-18: CJ Lettau, Tatton Allsup, Austin Vangtveld


WOR: Destiny Sanchez, Jordan Hernandez, Megan Zeigler


WOL: Destiny Sanchez, Phylissa Gregory, Jordan Hernandez


Supermatch: Winner Jamie Sheldon vs. Will Lambert (3-0)


2015 Hall of Fame: Peggy Walton



2015 WAL COLORADO QUALIFIER

SAT, MAY 9TH, 2015

DICKEN’S OPERA HOUSE, LONGMONT, COLORADO


MEN'S RIGHT

NOVICE 0-165

1. Spencer Thompson

2. Scott Hutchings

3. Earl Kelly

4. Travis Elijah


NOVICE 166-195

1. CJ Lettau

2. Bob Keller

3. Bernie Lujan


NOVICE 196-225

1. Leland Driggs

2. CJ Lettau

3. Chris Davis


NOVICE 226+

1. Leonard Michaud

2. Fabian Colin

3. Ron Szabo


OPEN 0-165

1. Issac Luna

2. James Pisani

3. Louis Caleca


OPEN 166-195

1. Tim Tallmadge


OPEN 226+

1. Matt Girdner

2. Nathan McCallon

3. Anthony Thomlison

4. Chris Kaufman


MEN'S LEFT

NOVICE 0-165

1. James Pisani

2. Andrew Slifka

3. Scott Hutchings


NOVICE 166-195

1. Bob Keller

2. CJ Lettau


NOVICE 196-225

1. Chris Davis

2. Michael Lonnie

3. CJ Lettau


OPEN 0-165

1. James Pisani

2. Louis Caleca


OPEN 166-195

1. Tim Tallmadge

     

OPEN 196-225

1. Leland Driggs

2. Michael Lonnie


OPEN 226+

1. Matt Girdner

2. Chris Kaufman

3. Nathan McCallon

4. Leonard Michaud



2015 WAL Colorado State Armwrestling Championships

Oct.10. Lafayette, CO. Total entries: 81

States Represented: CO, WY, NE.


Men's Amateur Right 0-155: No entries

Men's Amateur Right 156-175: Travis Elijah, Robert Penrose, Preston Patton

Men's Amateur Right 176-215: CJ Lettau, Jonathan Henson, Avery Camden

Men's Amateur Right 216+: Damon Chambers, Leonard Michaud, Fabian Colin


Men's Amateur Left 0-155: No entries

Men's Amateur Left 156-175: Travis Elijah, Robert Penrose

Men's Amateur Left 176-215: CJ Lettau, Josh Gershberger, Nick Smiley

Men's Amateur Left 216+: JD Martin, Leonard Michaud, Fabian Colin


Men's Open Right 0-155: Issac Luna, Johnny Penrose, Louis Caleca 

Men's Open Right 156-175: Chris Boyd, Viet Nguyen, Stan Karapetyan

Men's Open Right 176-215: Chris Kaufman, Leland Driggs, Kevin Harris

Men's Open Right 216+: Matt Girdner, Michael Moore, Pete Snow


Men's Open Left 0-155: Louis Caleca, Johnny Penrose, Scott Hutchings 

Men's Open Left 156-175: Chris Boyd, Stan Karapetyan, Bob Keller

Men's Open Left 176-215: Chris Kaufman, Leland Driggs, Mike Bowling

Men's Open Left 216+: Tony Thomlison, Matt Girdner, Pete Snow


Men's Masters Right 156-175: Ken Penrose

Men's Masters Right 176-215: No entries

Men's Masters Right 216+: No entries


Men's Masters Left 0-155: No entries

Men's Masters Left 156-175: Ken Penrose

Men's Masters Left 176-215: No entries

Men's Masters Left 216+: No entries


Women's Open Right: Sophie Oppenheimer, Mysti Baur, Krista Snow


Women's Open Left: Sophie Oppenheimer, Mysti Baur, Krista Snow,


Men's Right Overall - Matt Girdner

Men's Left Overall - Tony Thomlison

Women's Right Overall - Sophie Oppenheimer

Women's Left Overall - Sophie Oppenheimer

2016 Results

2016 Wyoming WAL Qualifier

March 5. Douglas, WY.


Men’s Amateur Right:

0-175 – Travis Elijah, Josh Cooper, Garrett Layher

176-198 – Gaylon Russell, CJ Lettau, Joshua Walmsley

199+ - Dalton Alexander, Toby Porter, Blake Horr


Men’s Amateur Left:

0-175 -  Garrett Layher, Josh Cooper, Chris Russell

176-198 – CJ Lettau, Ryan Salmon, Joshua Walmsley

199+ - Dalton Alexander, Toby Porter, Zach Pollo


Men’s Pro Right:

0-165 - Travis Elijah, Garrett Layher, Louis Caleca

166-195 – Ryan Salmon, Coleman McKenzie, Jonathon Henson

196-225 – AJ Henson, Sergio Makrushyn, Leland Driggs

226+ - Chris Chandler, AJ Henson, Dalton Alexander


Men’s Pro Left:

0-165 – Garrett Layher, Louis Caleca, Chris Russell

166-195 – Jonathon Henson, Ryan Salmon, Coleman McKenzie

196-225 – Leland Driggs, AJ Henson, Toby Porter

226+ - Chris Chandler, Chris Roy, John Buxton, 


Women’s Right:

Lynnette Herrick, Erica Castro 



2016 WAL Brighton Qualifier

April 3, 2016


MAR 226+ - JD Martin, Paul Harton, Fabian Colin, Joe Torres

MAL 266+ - Fabian Colin, Marcus Dow, Joe Torres


MOR 166-195 – Kevin Harris, Avery Camden, Jonathan Henson

MOL 166-195 – Kevin Harris, Lenny Lockert, Jonathan Henson, Avery Camden


MOR 226+ - Tony Thomlison, Sergii Makrushyn, Marcus Dow

MOL 226+ - Ryan Constantino, Tony Thomlison, Kevin Harris



2016 Mountain States Armwrestling Championship

Presented by Mile High ArmSports

Eagles Lodge. Denver, CO.April 23, 2016. 

States represented: (6) CO, WY, KS, NV, PA, GA.

Total entries: 126


Men’s Amateur Right:

0-154 – Joe Stinebuck, Ronald Vickery Jr.

155-176 - Avery Camden, David Evans, Travis Elijah, Lewis Schilling

177-198 - CJ Lettau, Robert Fore, Coleman McKenzie, Joe Johnson

199-242 - Ed Kubly, Trevor Holcomb, Billy Reinders, Mike Dufresne

243+ - Fabian Colin, Blake Horr, Ron Szabo


Men’s Amateur Left:

0-154 – Scott Hutchings, Joe Stinebuck, Ron Vickery Jr.

155-176 - Travis Elijah, Avery Camden, Lewis Schilling

177-198 - CJ Lettau, Coleman McKenzie, Christopher Flores

199-242 - Ken Penrose, Pete Snow, Fabian Colin, Ed Kubly

243+ - JD Martin, Fabian Colin, Ron Szabo


Men’s Open Right:

0-154 – Issac Luna, Joshua Tabor, Scott Hutchings, Shawn Brough

155-176 - Corey Miller, Ben Bledsoe, Viet Nguyen, Scott Huston

177-198 - Tim Lewis, Jess Hurley, CJ Lettau, Chris Davis

199-242 - AJ Henson, John Shaw, Cam Luther, Justin Tanner

243+ - AJ Henson, Travis Berggren, Eric Gerlach, Cam Luther


Men’s Open Left:

0-154 – Joshua Tabor, Issac Luna, Shawn Brough, Ron Vickery Jr. 

155-176 - Corey Miller, Ben Bledsoe, Stan Karapetyan, Avery Camden

177-198 - Tim Lewis, Chris Davis, Jess Hurley, CJ Lettau

199-242 - AJ Henson, Justin Tanner, Peter Snow, Chris Kaufman

243+ - Ryan Constantino, Eric Gerlach, Tony Thomlison, Chris Kaufman


Men’s Masters Right:

0-176 - Bob Keller, Ken Penrose, David Evans

199-242 - Justin Tanner, Robert Fowler Sr., Pete Snow


Men’s Masters Left:

0-176 - Ken Penrose, Bob Keller

199-242 - Justin Tanner, Ed Kubly, Pete Snow, Robert Fowler Sr.


Teens Right:

0-198 - Christopher Flores, Mike Klesner

Teens Left:

0-198 - Christopher Flores, Mike Klesner, Joe Johnson


Women’s Right:

0-143 – Li Erin Wilson, Krista Snow

144+ - Mysty Bauer, Li Erin Wilson, Tierra Cisneros, Jelena Subotic


Women’s Left:

Open: Mysty Baur, Krista Snow


Best Match of the Day

Blake Horr vs. Ron Szabo


Supermatches

Tim Lewis vs. Leland Driggs (Draw 2-2)

Travis Berggren vs. Tony Thomlison (Winner Tony Thomlison 3-1)


Men's Right Overall - Corey Miller

Men's Left Overall - Ryan Constantino

Women's Right Overall – Li Erin Wilson



2016 Rocky Mountain State Games Armwrestling Championships

23 July 2016 Colorado Springs, CO.

Presented by the Rocky Mountain State Games,

Colorado Sports Corp, and Mile High ArmSports.

Hosted by Chapel Hills Mall, Colorado Springs, CO.

States represented: (3) CO, NM, WY

Kids/Teens entries: 11, Adult entries: 55

Total entries: 66.


Boys 7-9 Right

Andrew Morales

Boys 10-12 Right

Alexavier Lucero, Andrew Morales

Boys 10-12 Left

Alexavier Lucero, Andrew Morales

Boys 13-15 Right

Aidan Ames

Boys 13-15 Left

Aidan Ames

Boys 16-18 Right

Austin Lauritzen, Aidan Ames

Boys 16-18 Left

Austin Lauritzen, Aidan Ames


Women's Open Right

144+: Cheryl Schilling, Natasha Morales


Women's Open Left

144+: Natasha Morales


Men's Novice Right

221-242: Fabian Colin, Wes Dunham, Ed Kubly, Jared Morales

243+: Fabian Colin, Jared Morales, Ron Szabo, Sidney Lloyd


Men's Novice Left

221-242: Fabian Colin, Wes Dunham, Ed Kubly

243+: Ron Szabo, Paul Poag


Men's Open Right

0-143: Issac Luna, Jesse Rogers 

144-165: Viet Nguyen, Issac Luna, Nick Garley

166-176: Ken Penrose, Lewis Schilling

177-187: CJ Lettau, Stan Karapetyan, Travis Jordan

188-220: Sergii Makrushyn, CJ Lettau, Chris Davis

221-242: Leland Driggs, Ken Penrose

243+: Jared Morales, Ron Szabo


Men's Open Left

144-165: Issac Luna, Nick Garley

166-176: Ken Penrose, Lewis Schilling

177-187: Stan Karapetyan, CJ Lettau

188-220: Sergii Makrushyn, Chris Davis, CJ Lettau

221-242: Leland Driggs, Ken Penrose

243+: Ken Penrose, Ron Szabo


Men's Masters Right

188-220: Ken Penrose, Ed Kubly

221+: Gaylon Russell, Ron Szabo


Men's Masters Left

188-220: Ken Penrose, Ed Kubly

221+: Casey Keyes, Ron Szabo


Team Champions: Ken Penrose


Matches of the Day 

Kids/Teens: Andrew Morales vs. Alexavier Lucero

Adults: Cheryl Schillng vs. Natasha Morales


Men's Right Overall: Viet Nguyen

Men's Left Overall: Stan Karapetyan

Women's Right Overall: Cheryl Schilling



2016 New Mexico Games Armwrestling Championships

Presented by New Mexico Games, 

Mile High ArmSports & West Texas ArmSports.

Sheriff’s Posse Cafe. Belen, NM. July 9, 2016

States Represented: (5) NM, TX, CO, AZ, NV

Kids/Teens entries: 48

Team Tournament entries: 42

Adult entries: 103

Total entries: 193


2016 New Mexico Armwrestling Hall of Fame - Tim Chavez


Kids/Teens Right:

B/G 0-4: Adam Ramirez, Sye Gregory

B/G 5-6: Addie Rissi, Tristan Ortiz, Adam Ramirez

B 7-9: Stanley Matney, Ellias Serafin

B 10-12: Stanley Matney, Hunter Brinklow, Levi Coleman, Brandon Burlem, Alexavier Lucero

G 10-12: Alexandra Melendrez, Rebekah Matney, Mickala Calbert

B 13-15: Aidan Ames, Cameron Garley, Antonio Trujillo, Joseph Salazar

B 16-18: Jeramie Flores, Tristan Otterson, Quincy Duerrsen, Austin Vanzytveld, Jaime Melendrez (T), Jeremiah Rodriguez (T), Isaiah Maya 

G 16-18: Jordan Hernandez, Kendelle Otterson


Kids/Teens Left:

B/G 0-4: Adam Ramirez, Sye Gregory.

B 7-9: Stanley Matney, Ellias Serafin

B 10-12: Stanley Matney, Hunter Brinklow, Levi Coleman, Brandon Burlem, Alexavier Lucero

G 10-12: Rebekah Matney, Mickala Calbert

B 13-15: Cameron Garley, Aidan Ames

B 16-18: Austin Vanzytveld, Jeremiah Rodriguez, Tristan Otterson, Jaime Melendrez, Quincy Duerrsen

G 16-18: Jordan Hernandez, Kendelle Otterson


Women’s Open Right:

WOR 129-148: Tyler Hernandez, LiErin Wilson, Destiny Sanchez, Kathleen Matney


Women’s Open Left:

WOL 129-148: Tyler Hernandez, Destiny Sanchez, Donna Stout


Men’s Novice Right:

MNR 0-143: Austin Vanzytveld, Tristan Otterson, Estevan Carrasco

MNR 144-165: Jeramie Flores, Aeneas Reynolds, Danny Otteson, Julian Perez

MNR 166-187: Greg Macia, Chris Reynolds, Freddy Sanchez Sr.

MNR 221-242: Chris Trujillo, John Valerio, Samuel Matney

MNR 243+: JB Matney, Partick Chavez, Garlin Brinklow, Matt Matney


Men’s Novice Left: 

MNL 144-165: Julian Perez, Austin Vanzytveld, Ian Oneil

MNL 166-187: Greg Macias, Chris Reynolds, Freddy Sanchez Sr.

MNL 188-220: Sam Matney, Juan Bocanegra, Dustin Duenas

MNL 221-242: Johnny Chavez, John Valerio

MNL 243+: Matt Matney, Anthony Solo


Men’s Open Right:

MOR 0-143: Craig Goodwin, Nick Garley, Eick Prada, Julian Perez

MOR 144-165: BJ Hays, Tim Chavez

MOR 166-187: Chris Boyd, Tyler Klober, Brian Sanchez, James Melendrez

MOR 188-220: Brian Burlem, Ronnie Morales, Karl Gehrke, Sam Matney

MOR 221-242: Johnny Chavez, Nate McCallon, Scott Dodd

MOR 243+: David Gregory, Steven King, Nate McCallon, Karl Gehrke


Men’s Open Left:

MOL 0-143: Craig Goodwin, Eick Prada, Julian Perez, Nick Garley

MOL 144-165: BJ Hays, Julian Perez

MOL 166-187: Chris Boyd, Brian Sanchez, BJ Hays, Tyler Klober

MOL 188-220: Sam Matney, Karl Gehrke, Ronnie Morales, Brian Burlem

MOL 221-242: Nate McCallon, Scott Dodd

MOL 243+: Nate McCallon, David Gregory, Freddy Sanchez, Karl Gehrke


Best Match of the Day Kids/Teens

Rebekah Matney vs. Mickala Calbert

Best Match of the Day Adults

Karl Gehrke vs. Sam Matney


Men's Right Overall – Chris Boyd

Men's Left Overall – Chris Boyd

Women's Right Overall – Tyler Hernandez 

Women’s Left Overall – Tyler Hernandez


Supermatches:

Hunter Brinklow vs. Brandon Burlem (Winner Hunter Brinklow 4-0)

Will Lambert vs. Ben Bledsoe (Draw)

Tyler Klober vs. Brian Sanchez (Draw)

Tim Chavez vs. Marc Perez (Winner Tim Chavez 2-0)

Nate McCallon vs. Steven King (Draw)

Paul Calbert vs. David Gregory (Draw)

Scott Dodd vs. Issac Arzaga (Draw)

Nick Garley vs. Julian Perez (Draw)

James Melendrez vs. Ronnie Morales (Winner Ronnie Morales 4-1)

Cody Hall vs. Freddy Sanchez (Winner Freddy Sanchez 2-0)

Steve Hernandez vs. John Valerio (Winner John Valerio 2-0)

Marcos Ortiz vs. Adrian Polanco (Winner Adrian Polanco 4-0)

Chris Knutson vs. Greg Macias (Winner Greg Macias 4-1)


Team Champions

Team West Texas Gunshow vs. Team New Mexico Wolfpack (Winner Team West Texas Gunshow 28-16)



2016 WY State Armwrestling Championship 

Presented by WY ArmSports

Cheyenne, WY. July 17, 2016

CO, WY, CA, UT, 

78 entries


MNR 0-154 – Chris Walker, Ramon Garcia, Jared Sandoval, Jake Magera

MNL 0-154 – Chris Walker, Jake Magera


MNR 177-198 – Joe Sandoval, Matt Meyer, Jason Haynes, Tanner Hines

MNL 177-198 – Matt Meyer, Jason Haynes, Joe Sandoval, Tanner Hines


MNR 199+ - Kyle S, Fabian Colin, Ron Szabo, ?, ?, ?

MNL 199+ - Fabian Colin, Patrick Knight, Ron Szabo, Nate Varos


MPR 0-154 – Chris Walker, Issac Luna, Joshua Tabor, John Burgesson II, Scott Hutchings(T), James Jenson(T)

MPL 0-154 – Chris Walker, John Burgesson II, Issac Luna, Shawn Brough, Joshua Tabor (T)/Marcus Gerbing(T)


MPR 155-176 – Corey Miller, Louis Caleca, John Hiltner,

MPL 155-176 – Corey Miller, Louis Caleca, John Hiltner, 


MPR 177-198 – Jess Hurley, Luke Pulscher, Stan Karapetyan, Cameron Chambers, John Burgesson II (T)/Matt Meyer(T)

MPL 177-198 – Stan Karapetyan, John Burgesson Sr, Jess Hurley, Cameron Chambers


MPR 199-242 – Jordan Sill, AJ Henson, Jess Hurley, Sergii Makrushyn, 

MPL 199-242 – Jordan Sill, AJ Henson


MPR 243+ - AJ Henson, Jordan Sill, Andrew B, Dalton Alexander

MPL 243+ - Jordan Sill, AJ Henson, Dalton Alexander



2016 Watering Bowl Armwrestling Challenge

Presented by Colorado ArmSports

USAA Certified Armwrestling Promoter

States Represented: CO, SD.

Denver, CO. Aug. 27

Total entries: 32


MNR 155-176 – Avery Camden, David Evans

MNR 177-198 – Nick Smiley, Mike Dufresne


MNL 177-198 – Avery Camden, Mike Dufresne


MPR 155-176 – Stan Karapetyan, Issac Luna, Scott Huston, Jim Cowan, Avery Camden (T) / Travis Elijah (T)

MPR 177-198 – Luke Pulscher, CJ Lettau, Nick Smiley

MPR 243+ - Sergii Makrushyn, Tony Thomlison, Fabian Colin, Ron Szabo


MPL 155-176 - Stan Karapetyan, Travis Elijah, Avery Camden, Jim Cowan

MPL 199-242 – Sergii Makrushyn, CJ Lettau, Pete Snow

MPL 243+ - Tony Thomlison, Pete Snow, Fabian Colin, Ron Szabo


WOR – Mysti Baur, Krista Snow


Match of the Day – Avery Camden vs. David Evans


Men’s Right Overall – Luke Pulsher

Men’s Left Overall – Tony Thomlison

Women’s Right Overall – Mysti Baur



2016 New Mexico State Armwrestling

Sept.24, 2016. Buffalo Thunder Casino

Sante Fe, NM. 67 total entries

NM, CO, UT, TX, AZ, 


Kids 7-10 R: Geraldy Nunez, Kayla Szabo, Brygdett McCallon

Kids 7-10 L: Kayla Szabo, Brygdett McCallon


MNR 199-242: Chris Knutson, John Valerio


MAR 0-143: Tristan Otteson, Austin Vanzytveld

MAR 144-154: Ian Oneal, Danny Otteson

MAR 177-198: Marcos Ortiz, Fred Sanchez, Pedro Nunez

MAR 199-242: Freddie Sanchez Jr, Luis Nunez, John Valerio, Lane Otteson


MAL 177-198: Marcos Ortiz, Fred Sanchez

MAL 199-242: Freddy Sanchez Jr, Luis Nunez, Marcos Ortiz, John Valerio


MPR 0-143: Craig Goodwin, Eric Prada, Tristan Otteson, Austin Vanzytveld

MPR 155-176: Stan Karapetyan, Craig Goodwin

MPR 177-198: Karl Gehrke, Stan Karapetyan, Brian Sanchez, Chris Knutson, Craig Goodwin(T), Pedro Nunez(T)

MPR 199-242: Freddy Sanchez Jr, Issac Arzaga, Scott Dodd Jr, Luis Nunez, Brian Sanchez

MPR 243+: David Gregory, Issac Arzaga, Scott Dodd Jr., Freddy Sanchez Jr, Ron Szabo


MPL 0-143: Craig Goodwin, Eric Prada, Austin Vanzytveld

MPL 144-154: Craig Goodwin, Ian Oneal

MPL 155-176: Stan Karapetyan, Ben Bledsoe

MPL 177-198: Karl Gehrke, Stan Karapetyan, Brian Sanchez, Marcos Ortiz, Chris Knutson

MPL 199-242: Freddy Sanchez Jr, Scott Dodd Jr, Luis Nunez, John Valerio

MPL 243+: Nate McCallon, David Gregory, Scott Dodd Jr., Ron Szabo


WOR 144+: Li Erin Wilson, Tracy Baca


Men’s Right Overall – Karl Gehrke

Men’s Left Overall – Nate McCallon

Women’s Right Overall – Li Erin Wilson



2016 Colorado State Armwrestling

Oct. 22, 2016. Watering Bowl

Denver, CO. 114 total entries

106 – Adult entries. 8 – Kids entries.

CO, NM, WY, ND, MT, AR, 


MAR 155-176: Avery Camden, Jerry Skogstad, Rick Kelly, 

MAR 177-198: CJ Lettau, Mike Dufresne, Wade Carney, Justin Montgomery, Nick Smiley (T), Jerry Skogstad (T)

MAR 199-242: Jeff Carlton, Luke Bishard, Josh Wiederspahn, Mike Archuletta

MAR 243: Fabian Colin, Patrick Knight, Ron Szabo, Victor Gonzales, Jeff Carlton (T), Robbie Turner (T)


MAL 155-176: Avery Camden, John Huskey, Jerry Skogstad,

MAL 177-198: CJ Lettau, Justin Montgomery, Mike Dufresne, Wade Carney, Jerry Skogstad (T), Nick Smiley (T)

MAL 243+: Patrtick Knight, Robbie Turner, Ron Szabo, Victor Gonzales


MOR 0-154: Issac Luna, Scott Walker, Josh Tabor, Louis Caleca, Rick Kelly

MOR 155-176: Stan Karapetyan, Travis Elijah, Chris Walker, John Huskey

MOR 177-198: Justin Kaufman, Jess Hurley, CJ Lettau, Chris Walker

MOR 199-242: Chris Chandler, Sergii Makrushyn, Chris Kaufman, Brian Montgomery, Cameron Chambers (T), Chris Walker (T).

MOR 243+: Chris Chandler, Tony Thomlison, Fabian Colin, Patrick Knight, Scott Waker 


MOL 0-154: Issac Luna, Scott Walker, Josh Tabor, Louis Caleca

MOL 155-176: Stan Karapetyan, Scott Walker, Travis Elijah

MOL 177-198: Jess Hurley, Justin Kaufman, CJ Lettau, Wade Carney, Chris Walker

MOL 199-242: Chris Chandler, Chris Kaufman, Sergii Makrushyn, Brian Montgomery, Cameron Chambers (T), Chris Walker (T)

MOL 243+: Chris Chandler, Tony Thomlison, Patrick Knight, Chris Walker


MMR 0-165: Rick Kelly, Ken Penrose, Andy Slifca

MMR 166-198: John Huskey, Bob Keller, Ken Penrose

MMR 199+: Justin Tanner, Jeff Carlton, Patick Knight, Pete Snow, Josh Weiderspahn


MML 0-165: Ken Penrose, Andy Slifca, Rick Kelly

MML 166-198: Ken Penrose, John Huskey, Bob Keller

MML 199+: Justin Tanner, Pete Snow, Patrick Knight, Ken Penrose


WOR 144+: Shelly Irons, Lori Earley, Dusty Hyde,


WOL 144+: Shelly Irons, Dusty Hyde, Lori Earley, 


Men’s Right Overall – Chris Chandler

Men’s Left Overall – Jess Hurley

Women’s Right Overall – Shelly Irons



2016 Southwest Regional Armwrestling Championship

Presented by Mile High ArmSports & West Texas ArmSports

USAA Certified Armwrestling Promoter

States Represented: NM, TX, CO, WY, LA

Rio Rancho, NM. November 12, 2016

Kids entries: 16, Adult entries: 68, Supermatch entries: 12

Total entries: 96


Kids/Teens - 

B/G R 0-4: Amira Belmamoun

B/G L 0-4: Amira Belmamoun

B/G R 5-6: Alia Belmamoun, Amira Belmamoun

B/G L 5-6: Alia Belmamoun, Amira Belmamoun

G R 7-9: Brydgett McCallon, Avoni Colin

G L 7-9: Brydgett McCallon, Avoni Colin

BR 10-12: Alexavier Lucero

BL 10-12: Alexavier Lucero

BR 13-15: Cameron Garley, Aidan Ames

BL 13-15: Cameron Garley, Aidan Ames


Men’s Novice Right – 

0-154: Orlando Martinez, Estevan Carrasco

155-176: Ian Oneal, Estevan Carrasco

177-198: Chris Knutson, Victor Carrasco, Fred Sanchez, Mike Dufresne

199+: Christian Escobar, Jim Lettau, Wes Dunham


Men’s Novice Left –

0-154: Orlando Martinez, Estevan Carrasco

155-176: Orlando Martinez, Ian Oneal

177-198: Mike Dufresne, Victor Carrasco


Men’s Open Right – 

0-154: Issac Luna, Nick Garley, Craig Goodwin, Ian Oneal, (T) Estevan Carrasco, (T) Orlando Martinez

155-176: Viet Nguyen, Stan Karapetyan, Ben Bledsoe, RJ Torres, Tim Chavez

177-198: Devin Bair, CJ Lettau, Brian Sanchez, Fred Sanchez, Ty Dunn

199-242: Devin Bair, Leland Driggs, Freddy Sanchez, Scott Dodd, (T) Will Lambert, (T) Fabian Colin, Issac Arzaga, Ty Dunn

243+: Nate McCallon, Fabian Colin, Robert Fowler


Men’s Open Left –

0-154: Issac Luna, Craig Goodwin, Orlando Martinez, Ian Oneal

155-176: Ben Bledsoe, Stan Karapetyan, RJ Torres, Ian Oneil

177-198: Devin Bair, CJ Lettau, Brian Sanchez, Ty Dunn, Victor Carrasco

199-242: Devin Bair, Leland Driggs, Fabian Colin, Freddy Sanchez, (T) Scott Dodd, (T) Ty Dunn, Wes Dunham

243+: Nate McCallon, Robert Fowler, Scott Dodd


Supermatches –

Issac Luna vs. Brent Norris (Winner Issac Luna 3-1)

Nate McCallon vs. Travis Berggren (Winner Nate McCallon 4-2)

Fabian Colin vs. Scott Dodd (Winner Fabian Colin 4-0)

Chris Knutson vs. Mike Dufresne (Winner Chris Knutson 3-0)


Supermatch Team Champions – 

Team New Mexico Wolfpack (NM – 7, CO – 6)


Tournament State Team Champions –

Team Colorado Crush (CO – 28, NM – 18, WY – 12, TX – 2)


Match of the Day Kids/Teens – Cameron Garley vs. Aidan Ames

Match of the Day Adults – Scott Dodd vs. Ty Dunn


Men’s Right Overall – Nate McCallon

Men’s Left Overall – Devin Bair



2016 WAL Colorado State Championship

Tournament Director – Tony Thomlison

Denver, CO. Watering Bowl. Dec.3

Total entries - 20


Men’s Amateur Right:

166-195 – Tracy Allen, Mike Dufresne

226+ - Fabian Colin, Luke Bishard, Casey Longo


Men’s Amateur Left:

226+ - Fabian Colin, Luke Bishard, Mike Dufresne


Men’s Open Right:

0-165 – Issac Luna, Avery Camden

226+ - Chris Kaufman, Cameron Chambers, Sergii Makrushyn


Men’s Open Left:

0-165 – Issac Luna, Avery Camden

166-195 – Ben Bledsoe

226+ - Tony Thomlison, Chris Kaufman

 

Women’s Right:

Li Erin Wilson 


Women’s Left:

Li Erin Wilson


Men’s Right Overall – Issac Luna

Men’s Left Overall – Tony Thomlison

Women’s Right Overall – Li Erin Wilson

Women’s Left Overall – Li Erin Wilson


2016 Colorado/Wyoming #1 Overall Tournament

Wyoming Right #1 Overall – Corey Miller vs. AJ Henson  (Champion Corey Miller 3-0)

Wyoming Left #1 Overall – Devin Bair vs. AJ Henson (Champion Devin Bair 3-0)

Colorado Right #1 Overall – Cam Luther (Champion 4-0), Chris Kaufman (3-1), Tony Thomlison (2-2), Cameron Chambers (1-3), Sergii Makrushyn (0-4).

2017 Results

  

2017 Rockwell Open Armwrestling Championship

Sante Fe, NM. Jan.7. Buffalo Thunder Casino

MOR 0-154: BJ Hays, Eric Prada

MOR 155-165: Chris Boyd, Will Lambert

MOR 166-176: 

MOR 177-187: 

MOR 188-198:

MOR 199-220:

MOR 221-242: Scott Dodd, Ty Dunn

MOR 243+: Tony Thomlison, Nate McCallon, Scott Dodd

MOL 0-154: BJ Hays, Eric Prada

MOL 155-165: Chris Boyd

MOL 166-176: Ben Bledsoe, Will Lambert

MOL 177-187: 

MOL 188-198:

MOL 199-220:

MOL 221-242: 

MOL 243+: Tony Thomlison, Nate McCallon, Scott Dodd

MAR 0-165:

MAR 166-187:

MAR 188-220:

MAR 221+:

MAL 0-165:

MAL 166-187:

MAL 188-220:

MAL 221+:

Men’s Right Overall Champion – Tony Thomlison

Men’s Left Overall Champion – Tony Thomlison

*** Results needed for this event. ^^^^^



2017 Mountain West Regional Armwrestling

Colorado ArmSports. Director: Corey Miller.

Feb 18. 2017. Denver, Colorado.

(12) States – CO, NM, WY, MT, AR, IN, TX, CA, NY, MI, NV, TN.

Total entries – 67.


143# RR Right – Brad Spine/Issac Luna/Kris Mikels/Matt B/Kevin P/John B/Shaun B/Julian Perez.

143# RR Left – Brad Spine/Matt B/Kris M/Kevin P/Issac L/John B/Ryan M/Shaun B/Julian Perez.


(2) MOR 0-154 – Kris Mikels, Matt Bourdain

(7) MOR 155-176 – Stan Karapetyan, Viet Nguyen, Scott Huston, John Huskey, Joe Chandler (T), Louis Caleca (T)

(4) MOR 177-198 – CJ Lettau, Fred Edwards, Chris Davis, Coleman McKenzie

(7) MOR 199+ - Doug Allen, Sergii Makrushyn, Dylan Rush, Fabian Colin, Blake Horr (T), Patrick Knight (T)


(5) MOL 155-176 – Stan Karapetyan, John Shipes, Kris Mikels, Louis Caleca, Joe Chandler

(6) MOL 177-198 – Lenny Lockert, CJ Lettau, Fred Edwards, Chris Davis, Coleman McKenzie (T), John Burgesson Sr. (T)

(3) MOL 199+ - Doug Allen, Patrick Knight, Victor Gonzales


(3) MNR 0-198 – Mike Dufresne, Nick Smiley, Peter Knisely

(7) MNR 199+ - Dylan Rush, Blake Horr, Patrick Knight, Luke Bishard, Mike Dufresne (T), Jim Lettau (T)


(2) MNL 155-176 – John Huskey, Peter Knisely

(3) MNL 177-198 – John Huskey, Nick Smiley, Mike Dufresne

(3) MNL 199+ - Patrick Knight, Josh Weiderspan, Luke Bishard



2017 Headstrong Open Armwrestling Challenge

Douglas, WY. March 11, 2017

Headstrong Brewery. Douglas, WY.

Wyoming ArmSports. Director: AJ Henson, Corey Miller.

States represented – WY, CO, NM, SD, 

Supermatch entries – 12

Megamatch entries – 12

Adult entries – 84

Total entries - 108


Supermatches:

AJ Henson vs. Nate McCallon (Winner AJ Henson 6-0)

Cat Castro vs. Fabian Colin (Draw)

Scott Dodd vs. Dalton Alexander (Winner Scott Dodd 4-1)


Megamatches:

165# Right – Buddy Damiano, David Ocampo, ?

165# Left – Travis Elijah, Blaine Lawrence, ?


MPR 0-165: (7 competitors) Issac Luna, Buddy Damiano, Joe Chandler, Louis Caleca, David Ocampo(5), Travis Elijah(5), Wyatt Pulscher

MPR 166-195: (4 competitors) Devin Bair, Luke Pulscher, Jess Hurley, CJ Lettau

MPR 196-225: (4 competitors) AJ Henson, Corey Miller, CJ Lettau, Brian Harmeyer

MPR 226+: (11 competitors) Chris Chandler, AJ Henson, Chris Roy, Tony Thomlison, Nate McCallon(5), Jamie Petrich(5), Fabian Colin, Cat Castro, Scott Dodd, Blake Horr, Patrick Knight


MPL 0-165: (7 competitors) Issac Luna, Travis Elijah, Buddy Damiano, Louis Caleca, Joe Chandler(5), Wyatt Pulscher(5), David Ocampo

MPL 166-195: (4 competitors) Devin Bair, CJ Lettau, Jess Hurley, Luke Pulscher

MPL 196-225: (4 competitors) AJ Henson, Corey Miller, Jonathan Henson, CJ Lettau

MPL 226+: (10 competitors) Chris Chandler, Tony Thomlison, Cat Castro, Chris Roy, AJ Henson(5), Jamie Petrich(5), Patrick Knight, Dalton Alexander, Nate McCallon, Scott Dodd


MAR 166-195: (5 competitors) Coleman McKenzie, Nick Smiley, Randel Johns, Wyatt Pulscher, Tim Auger

MAR 196-225: (4 competitors) Coleman McKenzie, Jonathan Henson, Mike Dufresne, Kjell Ellison

MAR 226+: (8 competitors) Fabian Colin, Scott Dodd, Dustin Holkan, Blake Horr, Patrick Knight(5), Dalton Alexander(5), Josh Weiderspahn, Stacey Hullinger


MAL 166-195: (4 compeitors) Coleman McKenzie, Nick Smiley, Randel Johns, Wyatt Pulscher

MAL 196-225: (3 competitors) Coleman McKenzie, Jonathan Henson, Mike Dufresne, 

MAL 226+: (5 competitors) Patrick Knight, Scott Dodd, Stacey Hullinger, Dustin Holkan, Josh Weiderspahn


WPR: (? Competitors) Renee Layher, ?

WPL: (? Competitors) Renee Layher, ?


Men’s Right Overall – Devin Bair

Men’s Left Overall - Chris Chandler

Women's Right Overall - Renee Layher



2017 New Mexico Games Armwrestling Championship

Presented by the New Mexico Games, 

West Texas ArmSports, and Mile High ArmSports

Held at Elk’s Lodge Rio Rancho. May 6, 2017.

Commissioner: Marc Perez

Tournament Director: Craig Goodwin

Referees: Rick Cisneros, Steve Hernandez

Scorekeepers: Aubrey Whittemore, Jordan Hernandez

Photographer: Christy Hernandez

States Represented: (3) NM, CO, TX

Kids: 20, Adults: 56, Supermatches: 20, Total entries: 96.


Kids/Teens:

B/G 5-6 R: Adeline Rissi, Loveah Craig, Adam Ramirez, Tristan Ortiz, Easton Martinez

B/G 5-6 L: Loveah Craig, Easton Martinez

G 7-9 R: Bridgett McCallon

G 7-9 L: Bridgett McCallon

G 13-15 R: Shaylin Goodwin, Hannah Gonzales

G 13-15 L: Hannah Gonzales, Shaylin Goodwin

G 16-18 R: Jordan Hernandez, Destiny Sanchez

G 16-18 L: Jordan Hernandez

B 16-18 R: Cameron Garley, Devin Lucero, Aidan Ames, Joseph Salazar


Men's Novice Right:

MNR 144-165: Julian Perez, Orlando Martinez, James Polanco

MNR 188-220: Adrian Polanco, Victor Carrasco, Brently Eye, Craig Harding


Men's Novice Left:

MNL 144-165: Julian Perez, Orlando Martinez, James Polanco

MNL 188-220: Adrian Polanco, Marcos Ortiz, Brently Eye


Men's Open Right:

MOR 0-143: Craig Goodwin, Orlando Martinez, Estevan Carrasco

MOR 144-165: Brian Sanchez, Tyler Klober, Ben Bledsoe, BJ Hays, Julian Perez(5th)/Nick Garley(5th)

MOR 166-187: Brian Sanchez, BJ Hays

MOR 188-220: Joey Baca, Ronnie Morales, Issac Arzaga, Victor Carrasco, Brian Burlem(5th)/Adrian Polanco(5th)

MOR 221-242: Juan Bocanegra, Scott Dodd, Issac Arzaga

MOR 243+: Nate McCallon, Christian Escobar, Scott Dodd, Craig Goodwin


Men's Open Left:

MOL 0-143: Craig Goodwin, Orlando Martinez

MOL 144-165: Ben Bledsoe, Brian Sanchez, Tyler Klober, Julian Perez, BJ Hays

MOL 166-187: Ty Dunn, Brian Sanchez

MOL 188-220: Ronnie Morales, Joey Baca, Brian Burlem, Marcos Ortiz, Victor Carrasco

MOL 221-242: Scott Dodd, Craig Goodwin

MOL 243+: Nate McCallon, Scott Dodd, Christian Escobar


Supermatches:

Ty Dunn vs. Adrian Polanco (Winner Adrian Polanco 4-0)

Nick Garley vs. Julian Perez (Winner Nick Garley 4-0)

Scott Dodd vs. Juan Bocanegra (Draw)

Tyler Klober vs. Chris Boyd (Winner Chris Boyd 4-1)

Joey Baca vs. Ronnie Morales (Draw)


Match of the Day:

Kids/Teens – Adeline Rissi vs. Loveah Craig

Adults – Victor Carrasco vs. Adrian Polanco


Team Awards:

Tournament State Team Champions – Team New Mexico “Wolfpack” (NM – 46, TX – 17, CO – 5)

Supermatch Team Champions - Team New Mexico “Wolfpack” (NM – 9, West TX – 8)

2016 New Mexico Games Female Athlete of the Year – Tyler Hernandez

2017 New Mexico Hall of Fame – Bryan Dyche


Men’s Right Overall – Nate McCallon

Men’s Left Overall – Ben Bledsoe

Women’s Right Overall – Jordan Hernandez



The West Texas Armwrestling Championship
West Texas ArmSports. Director, Marc Perez 

June 3, 2017. Funkmeyers Rec Room, El Paso, TX. 

States Represented: Texas, New Mexico, Colorado, Chihuahua, Mexico.
Total entries: 64


Supermatch: Brian Sanchez, Adrian Polanco 3-2 Right hand 

Supermatch: Greg Macias, BJ Hays 2-2 Right and left hand.

(Greg wins in agreed upon winner take all left-handed match)


Kids 0-5, right - Adeline Rissi, Adam Ramirez, Luis Nunez Jr.

Teen 16-18, Left - Juan Hernandez, Jeremiah Rodriguez 

Teen 16-18 Right - Jeremiah Rodriguez, Juan Hernandez 


Women’s Open Left - Jordan Hernandez, Cindy Jurado

Women’s Open Right - Jordan Hernandez, Cindy Jurado 


Men's Novice Left 243+ - Tony Soto, John Valerio 

Men's Novice Right 243+ - Fred Sanchez Sr., John Valerio, Tony Soto 


Men's Open Left 0-154 - Orlando Martinez, Payton Reynolds, Julian Perez 

Men's Open Left 155-176 - Brian Sanchez, Greg Macias, BJ Hays 

Men's Open Left 177-198 - Luis Flores, Brian Sanchez, Adrian Polanco 

Men's Open Left 221-242 - Luis Nunez, John Valerio 

Men's Open Left 243+ - Alfredo Sanchez, Vincent Hastings, Christian Escobar 


Men's Open Right 0-154 - BJ Hays, Orlando Martinez, Julian Perez 

Men's Open Right 155-176 - Brian Sanchez, Viet Nguyen, BJ Hays 

Men's Open Right 176-198 - Brian Sanchez, Adrian Polanco, Viet Nguyen 

Men's Open Right 199-220 - Luis Nunez, Roman Quezada, Viet Nguyen 

Men's Open Right 221-242 - Brian Sanchez, Viet Nguyen, John Valerio 

Men's Open Right 243+ - Alfredo Sanchez, Christian Escobar, Vincent Hastings 


Right Hand Overall Champion - Alfredo Sanchez 

Left Hand Overall Champion - Alfredo Sanchez



2017 Rocky Mountain State Games Armwrestling Championships
29 July 17. Colorado Springs, CO. Presented by the Rocky Mountain State Games, Colorado Sports Corp, and Mile High ArmSports.
Hosted by Chapel Hills Mall, Colorado Springs, CO.

RMSG Commissioner: Louis Caleca.

MHA Director: Jeff Ames, Rick Cisneros.
States represented: (7) CO, NM, TX, CA, SD, MT, KS
Kids/Teens entries: 21, Adult entries: 85.
Total entries: 106


Kids/Teens:
Boys 10-12 Right
Jaden Jr Knight, Aaron Driggs
Boys 10-12 Left
Jaden Jr Knight, Aaron Driggs
Girls 10-12 Right
Pearl Gradle, Kayla Szabo
Girls 10-12 Left
Kayla Szabo
Boys 13-15 Right
Mason Gradle, Austin Driggs, Cameron Kleahsen, Austin Edington, Andrew Mukul
Boys 13-15 Left
Austin Driggs, Mason Gradle, Cameron Kleahsen, Austin Edington, Andrew Mukul
Boys 16-18 Right
Hunter Braaton, Wyatt Pulscher
Boys 16-18 Left
Hunter Braaton, Wyatt Pulscher


Women's Open Right:
0-143: Veronica Knight, Kim Van Wagner

Women's Open Left:
0-143: Veronica Knight, Brittany Bayer


Men's Novice Right
0-143: Hunter Braaton
144-165: Hunter Braaton, Joel Govea, Lewis Schilling, Ron Rankin, Wyatt Pulscher
166-187: Tracy Allen, Nathan Jaynes, Wyatt Pulscher, Jaden Knight
188-220: Paul McErlane
221-242: Jake Davis, Paul McErlane, Ron Szabo, Hunter Glenn
243+: Jacob Miller


Men's Novice Left:
0-143: Hunter Braaton
144-165: Hunter Braaton, Lewis Schilling
166-187: Nathan Jaynes, Tracy Allen,Jaden Knight
188-220: Paul McErlane
221-242: Ron Szabo, Paul McErlane
243+: Jacob Miller


Men's Open Right:
0-143: Hunter Braaton
144-165: Issac Luna, Wyatt Pulscher, Marc Perez, Hunter Braaton
177-187: Luke Pulscher, CJ Lettau, Viet Nguyen, Issac Luna, Alan Gigolaev
188-220: Viet Nguyen, Brian Montgomery, Michael Koonce, Tyler Henrion
221-242: Andrew Pavlik, Leland Driggs, Scott Dodd
243+: Travis Berggren, Fabian Colin, Scott Dodd


Men's Open Left:
0-143: Hunter Braaton
144-165: Issac Luna, James Pisani, Hunter Braaton, Marc Perez
166-187: CJ Lettau, Alan Gigolaev
188-220: Michael Koonce, Brian Montgomery, Tyler Henrion
221-242: Leland Driggs, Scott Dodd, Ken Penrose
243+: Travis Berggren, Fabian Colin, Scott Dodd


Men's Masters Right:
0-165: Ken Penrose, James Pisani, Marc Perez, Ron Rankin
166-187: Luke Pulscher, Ken Penrose, Ron Rankin
188-220: Ken Penrose
221+: Travis Berggren, Ken Penrose


Men's Masters Left:
0-165: Ken Penrose, James Pisani, Marc Perez
166-187: Ken Penrose
188-220: Ken Penrose
221+: Travis Berggren, Ken Penrose, Jacob Miller


Team Champions: "Late Entry" - Luke Pulscher, Wyatt Pulscher, Hunter Braaton, Ken Penrose, CJ Lettau


RMSG/MHA Combat ArmSports Armwrestling table drawing winner: Andrew Pavlik


Matches of the Day:
Kids/Teens: Pearl Gradle vs. Kayla Szabo
Adults: Hunter Glenn vs. Ron Szabo


2017 Colorado Armwrestling Hall of Fame - Rick Cisneros


Men's Right Overall: Travis Berggren (KS)
Men's Left Overall: CJ Lettau (CO)
Women's Right Overall: Veronica Knight (CA)



2017 Wyoming State Armwrestling

Presented by Wyoming ArmSports

Director: Corey Miller.

Douglas, WY. August 12, 2017.

States: (6) WY, CO, ID, PA, MT, SD

Total entries: 83


Kids 0-5: Emma Miller, Waylon Henson

Kids 6-8: Addison Miller, Waylon Henson

Kids 9-11: Pearl Gradle, Addison Miller

Kids 12-15: Mason Gradle, Issac Moore, Ethan, Lexani

Kids 16-18: Hunter Braaton, Laramie Lawrence, Wyatt Pulscher, Seth McCullough


Women’s Pro 144+: Joanna York, Anglelina, Holly


Men’s Pro Right 0-154: Issac Luna, Hunter Braaton, Seth McCullough, Wyatt Pulscher

Men’s Pro Right 155-176: Corey Miller, Luke Pulscher, Buddy Damiano, Issac Luna, Blaine Lawrence, Travis Elijah

Men’s Pro Right 177-198: AJ Henson, Stan Karapetyan, Coleman McKenzie

Men’s Pro Right 199-242: Sergii Makrushyn, David Damiano, Tim Lewis, Josh Weiderspahn

Men’s Pro Right 243+: AJ Henson, Kevin Beutts, Fabian Colin, Emery Penner, Patrick Knight


Men’s Pro Left 0-154: Issac Luna, Hunter Braaton, Seth McCullough

Men’s Pro Left 155-176: Corey Miller, Issac Luna, Travis Elijah, Buddy Damiano, Blaine Lawrence

Men’s Pro Left 177-198: AJ Henson, Tim Lewis, Stan Karapetyan, Coleman Mckenzie

Men’s Pro Left 199-242: Tim Lewis, Jonathan Henson, Josh Weiderspahn

Men’s Pro Left 243+: Kevin Beutts, AJ Henson, Emery Penner, Patrick Knight


Men’s Amateur Right 0-154: Hunter Braaton, Richard Taylor, Wyatt Pulscher

Men’s Amateur Right 155-176: Laramie Lawrence, Jim Miller, Wyatt Pulscher

Men’s Amateur Right 177-198: Coleman Mckenzie, Travis Zwetzig

Men’s Amateur Right 199-242: Rex Rabou, John Henson, Stacy Hullinger, Josh Weiderspahn

Men’s Amateur Right 243+: Fabian Colin, Jeff Proudfoot, Patrick Knight, Germo Marquez


Men’s Amateur Left 0-154: Hunter Braaton, Shayne Lawrence, Richard Taylor

Men’s Amateur Left 177-198: Coleman McKenzie, Steve Miller

Men’s Amateur Left 199-242: Stacy Hullinger, Josh Weiderspahn

Men’s Amateur Left 243+: Patrick Knight, Jeff Proudfoot


Men’s Right Overall – Corey Miller

Men’s Left Overall – AJ Henson


Supermatch: AJ Henson vs. Tim Lewis (Winner AJ Henson 3-0)



2017 Battle at the Bistro 3 

West Texas ArmSports. Director: Marc Perez.
September 30th in El Paso, TX
Location: 5 Points Bistro

Total entries: 65


Supermatches,

Vincent Hastings >Tony Soto, RH, 3-0
Vincent Hastings >Tony Soto, LH, 3-0

Chris Knutson >John Valerio, RH, 3-1
John Valerio >Chris Knutson, LH, 3-1

Scott E. Dodd>Christian Escobar, RH, 3-0
Scott E. Dodd>Christian Escobar, LH, 3-0

Adrian Polanco > Sam Matney, RH, 3-1
Sam Matney >Adrian Polanco, LH, 3-0

Freddy Sanchez >Matt Matney, RH, 3-0
Matt Matney >Freddy Sanchez, LH, 3-0

Nick Garley >Orlando Martinez, RH, 3-1
Orlando Martinez >Nick Garley, LH, 3-0

Brian Sanchez > Greg Macias, RH, 3-0

Brian Sanchez >Julian Perez, LH, 3-0


Right hand, 0-180
1. Julian Perez
2. Orlando Martinez
3. James Polanco


Right hand, 181-220
1. Aaron Lopez Quezada
2. Luis Gutierrez
3. Greg Macias


Right hand, 221+
1. Nate Mccallon
2. Freddy Sanchez
3. Brian Sanchez


Left hand, 0-180
1. Orlando Martinez
2. James Polanco
3. Julian Perez


Left hand, 181-220
1. Luis Gutierrez
2. Greg Macias
3. Fred Sanchez Sr.


Left hand, 221+
1. Freddy Sanchez
2. Brian Sanchez
3. Scott E. Dodd


Overall champion right, Nate Mccallon
Overall champion left, Freddy Sanchez


Match of the day:
John Valerio vs Chris Knutson RH



2017 Colorado State Armwrestling

Presented by Colorado ArmSports

Director: Corey Miller

Watering Bowl. Denver, CO. 

Oct.21, 2017. 85 entries.

6 States: CO, WY, NM, SD, MD, NE.


MOR 0-154: Issac Luna, Wyatt Pulscher.

MOR 155-176: Issac Luna, Stan Karapetyan, Viet Nguyen, Louis Caleca.

MOR 177-198: Luke Pulscher, CJ Lettau, Kevin Harris, Stan Karapetyan, JC Pienta(T-5th), Louis Caleca(T-5th), Stephen Turrentine. 

MOR 199-220: Leland Driggs, JC Pienta.

MOR 221-242: Issac Luna, Ron Szabo, Rex Rabou.

MOR 243+: Fabian Colin, Issac Luna, Markus Shafel.


MOL 0-154: Issac Luna, Wyatt Pulscher.

MOL 155-176: Ken Penrose, Louis Caleca, Stan Karapetyan.

MOL 177-198: CJ Lettau, Stan Karapetyan, Kevin Harris, JC Pienta, Louis Caleca(T-5th), Stephen Turrentine(T-5th).

MOL 199-220: Leland Driggs, JC Pienta.

MOL 221-242: Ron Szabo, Rex Rabou.

MOL 243+: Leland Driggs, Fabian Colin, Markus Shafel.


MNR 177-198: Wyatt Pulscher, Stephen Turrrentine.

MNR 199+: Wes Dunham, Kenneth Weaver, Markus Shafel, Mike Duresne, Josh Weiderspan(T-5th), Rex Rabou(T-5th).


MNL 199+: Kenneth Weaver, Wes Dunham, Markus Shafel, Mike Dufresne, Josh Weiderspan(T-5th), Rex Rabou(T-5th).


MMR 177-198: Kevin Harris, Luke Pulscher, Ken Penrose, Stephen Turrentine.

MMR 199+: Ken Penrose, Josh Weiderspan, Ron Szabo.


MML 177-198: Kevin Harris, Luke Pulscher, Ken Penrose.

MML 199+: Ken Penrose, Josh Weiderspan, Ron Szabo.


WOR: Dusty Hyde, Kim Van Wanger.

WOL: Dusty Hyde, Kim Van Wanger.


Best Arm in CO: Leland Driggs, Stan Karapetyan, Fabian Colin(4th), Issac Luna(4th), Ken Penrose(5th), Wyatt Pulscher(5th), Kevin Harris(5th), Wes Dunham(5th), Kenneth Weaver(6th), Rex Rabou(6th), JC Pienta(6th), Steven Turrentine(6th), Viet Nguyen(6th), Louis Caleca(6th), Dusty Hyde(6th), Kim Van Wanger(6th), CJ Lettau(7th), Markus Shafel(7th).


Men’s Right Overall – Kevin Harris

Men’s Left Overall – Issac Luna

Women’s Right Overall – Dusty Hyde

“Best Arm in CO” – Leland Driggs



2017 Southwest Regional Armwrestling Championship
December 2, 2017. Rio Rancho, NM.
Presented by Mile High ArmSports
and West Texas ArmSports
Official Certified Promoter of the USAA
Hosted by the Elk’s Lodge Rio Rancho

Directors: Marc Perez, Craig Goodwin
States/Countries represented: NM, TX, CO, Mexico
Kids/Teens entries: 8. Adult entries: 43. Total entries: 51.


Kids/Teens:
B/G 5-6 Right: Adam Ramirez, Grayson Gutierrez, Mason Sanchez.
G 7-9 Right: Adeline Rissi.
B/G 13-15 Right: Gabriel Candelaria, Shaylin Goodwin.
G 13-15 Left: Shaylin Goodwin.
B 16-18 Right: Aidan Ames.


Women’s Open Right/Left:
WOR Open: Li Erin Wilson, Suzie Benton, Mashika Dearmand.
WOL Open: Li Erin Wilson, Candice Gutierrez, Mashika Dearmand.


Men’s Open Right:
MOR 0-154: Nick Garley, Dominic Candalaria, Julian Perez, Albert Sanchez.
MOR 155-176: Juan Gaya, Chris Boyd, Stan Karapetyan, Julian Perez.
MOR 177-198: Juan Gaya, Chris Boyd, Eli Randall, Brian Sanchez, Brent Eye.
MOR 199-242: Brian Sanchez, Sal Martinez, Daniel Garley.
MOR 243+: Tony Thomlison, Nate McCallon, John Valerio.


Men’s Open Left:
MOL 0-154: Julian Perez, Nick Garley.
MOL 155-176: Juan Gaya, Ben Bledsoe, Chris Boyd, Stan Karapetyan, Julian Perez.
MOL 177-198: Stan Karapetyan, Brian Sanchez.
MOL 243+: Tony Thomlison, Brian Sanchez, John Valerio.


Men’s Novice Right:
MNR 155-176: Micah Davidson, Slay Mathes.
MNR 177-198: Brent Eye, Marc Perez.
MNR 243+: Daniel Garley, John Valerio.


Match of the Day:
Kids/Teens – Adam Ramirez vs. Grayson Candelaria
Adults - Juan Gaya vs. Tony Thomlison


Overalls Champions:
Men’s Right Overall - Juan Gaya (Mexico)
Men’s Left Overall – Tony Thomlison (Colorado)
Women’s Right Overall – Li Erin Wilson (Colorado)


Team Champions:
Team New Mexico – 1st (37 points)
Team Colorado – 2nd (23 points)
Team West Texas – 3rd (10 points)
Team Mexico – 4th (9 points)

2018 Results

  

2018 New Mexico State Armwrestling Championship

Presented by New Mexico ArmSports 

Held at Second Street Brewery. Sante Fe, NM. March 10, 2018.

Tournament Director’s: Victor Gonzales, Corey Miller.

Referees: Leonard Harkless, Steven Miller.

States Represented: (8) NM, CO, TX, CA, MS, UT, WY, AZ.

Adults: 113, Supermatches: 4, Round Robin: 7, Total entries: 124.


MAR 0-180: Marcus Polacek, Fred Sanchez, James Polanco, Micah Davidson, Ian Oneil (5th), Chano Medina (5th).

MAR 181-220: Adrian Polanco, Eli Randall, Leo Landeros, Marcos Ortiz, Dustin Duenas (5th), Jonathan Montoya (5th).


MOR 0-143: Orlando Martinez, Nick Garley, Albert Sanchez, Erik Prada.

MOR 144-154: Issac Luna, Nick Garley, Marcus Polacek, BJ Hays, Ian Oneil (5th), Orlando Martinez (5th), Dominic Candelaria.

MOR 155-165: Issac Luna, Marcus Polacek, Nathan Randall, Micah Davidson. 

MOR 166-176: Jamie Sheldon, Corey Miller, Chris Boyd, Brian Sanchez, Chano Medina.

MOR 177-198: Issac Luna, Ty Dunn, Victor Carrasco, Eli Randall, Dustin Duenas. 

MOR 199-220: Eric Wolfe, AJ Henson, Corey Miller, Adrian Polanco, Leo Landeros.

MOR 221-240: Jordan Sill, Fabian Colin, Ty Lee, Josh Weiderspahn, Justin Tanner.

MOR 241+: Wayne Withers, Derek Smith, Jeff Peltz, Freddy Sanchez, Scott Dodd 95th), Paul Calbert (5th), Brian Sitton, Josh Weiderspahn, Rob Szabo.


MOL 0-143: Erik Prada, Nick Garley, Orlando Martinez.

144-154: Issac Luna, BJ Hays, Marcus Polacek, Orlando Martinez, Cameron Garley, Ian Oneil.

MOL 155-165: Marcus Polacek, Micah Davidson, Nathan Randall.

MOL 155-176: Corey Miller, Ben Bledsoe, Chris Boyd, Brian Sanchez, James Polanco.

MOL 177-198: Ben Bledsoe, Ty Dunn, Marcus Ortiz, Victor Carrasco. 

MOL 199-220: No entries.

MOL 221-240: Jordan Sill, AJ Henson, Justin Tanner, Fabian Colin, Josh Weiderspahn (5th), Leo Landeros (5th). 

MOL 241+: Derek Smith, Nate McCallon, Jeff Peltz, Wayne Withers, Scott Dodd (5th), Paul Calbert (5th), Freddy Sanchez, Rob Szabo, Josh Weiderspahn.


WOR: Li Erin Wilson, Sophia, Angie Calbert, Suzie Benton, Liz Montoya (5th), Karrie (5th), Patricia Calbert, Mashika Dearmand, Kayla Szabo.


Kids: Mickela Calbert, Kayla Szabo.


Men’s Right Overall – Jordan Sill

Men’s Left Overall – Jordan Sill

Women’s Right Overall – Li Erin Wilson


Heavyweight Round Robin: Jordan Sill (winner), Matt Girdner, Wayne Withers, Dereck Smith, Nate McCallon, Brian Sitton, Fabian Colin, Scott Dodd.


Supermatch #1: Jamie Sheldon (winner) vs. Chris Boyd (3-0)

Supermatch #2: Eric Wolfe (winner) vs. AJ Henson (3-0)



2018 Headstrong Open Armwrestling Challenge

Presented by Wyoming ArmSports 

Held at Headstrong Brewery. Douglas, WY. April 21, 2018.

Tournament Director: AJ Henson.

Wyoming ArmSports Director: Corey Miller.

Referees: Gaylon Russell, Luke Pulscher.

States Represented: (5) WY, CO, MT, SD, UT.

Total entries: 58. 


MAR 166-195: Dan Grosolak, Cory McCommon.

MAR 231+: David Keetly, Patrick Knight, Corey Larson, Stacy Hullinger, Mark Hale. 


MAL 166-195: Dan Grosolak, Cory McCommon.

MAL 231+: Patrick Knight, Dalton Alexander, Mark Hale, 


MOR 0-165: Devin Bair, Laramie Lawrence, Danny Hedges.

MOR 166-195: Corey Miller, Luke Pulscher, Ryan Salmon, Dan Grosolak.

MOR 196-230: AJ Henson, Corey Miller, Jordan Sill, Coleman Mckenzie, Fabian Colin(T-5th), Stacy Hullinger(T-5th).

MOR 231+: Chris Chandler, Jordan Sill, AJ Henson, John Grosolak, Dalton Alexander(T-5th), Patrick Knight(T-5th).


MOL 0-165: Devin Bair, Blaine Lawrence, Danny Hedges.

MOL 166-195: Corey Miller, Luke Pulscher, Dan Grosolak, Ryan Salmon.

MOL 196-230: AJ Henson, Jordan Sill, Fabian Colin, Coleman Mckenzie.

MOL 231+: AJ Henson, Jordan Sill, Chris Chandler, Patrick Knight, John Grosolak(T-5th), Dalton Alexander(T-5th).


WOR: Renee Layher, Kami Wasserburger, Michelle Moscardini, Mandy Freeze, Emily Foy.

WOL: Renee Layher, Michelle Moscardini, Kami Wasserburger, Emily Foy, Mandy Freeze.


Men’s Right Overall – Devin Bair

Men’s Left Overall – Devin Bair

Women’s Right Overall – Renee Layher


2018 Wyoming Armwrestling Hall of Fame – Blaine Lawrence.



2018 New Mexico Games Armwrestling Championship
Presented by the New Mexico Games,
West Texas ArmSports, and Mile High ArmSports.
Held at Elk’s Lodge Rio Rancho. May 5, 2018.
New Mexico Commissioner: Marc Perez.
Tournament Director: Craig Goodwin.
Referees: Rick Cisneros, Craig Goodwin.
Scorekeepers: Aubrey Whittemore, Marc Perez.
States Represented: (3) NM, CO, TX.
Kids:12. Adults: 67, Total entries: 79.


Kids/Teens:
B/G 0-4 R: Cataleya Sanchez.
B/G 5-6 R: Josiah Martinez, Grayson Gutierrez.
B 7-9 R: Isaiah Macias, Mario Sanchez.
B 10-12 R: Greg Macias Jr., Cason Goodwin, Isaiah Lujan.
G 10-12 R: Mikayla Randall, Shania Sanchez.
G 13-15 R: Shaylin Goodwin, Alli Long.


Women’s Open Right:
WOR 0-143: Colleen Randall, Liz Montoya.
WOR 144+: Li Erin Wilson, Donna Corley, Raquel Rossi, Liz Montoya.


Men's Novice Right:
MNR 144-165: Cameron Garley, Joe Stinebuck.
MNR 166-187: Dominic Candelaria, Nathan Randall, Jonathan Montoya.
MNR 188-220: Eli Randall, Chris Knutson, Steven Rossi.


Men's Novice Left:
MNL 144-165: Cameron Garley, Joe Stinebuck.
MNL 166-187: Nathan Randall, Jonathan Montoya.
MNL 188-220: Chris Knutson, Steven Rossi.


Men's Open Right:
MOR 0-143: Nick Garley, Joe Stinebuck, Estevan Carrasco, Albert Sanchez.
MOR 144-165: Ben Bledsoe, Craig Goodwin, Dominic Candelaria, Julian Perez, Cameron Garley(T-5th), Albert Sanchez(T-5th).
MOR 166-187: Greg Macias, Julian Perez, Victor Carrasco, Ty Dunn, Marc Perez.
MOR 188-220: Brian Sanchez, Chris Knutson, Eli Randall, Julian Perez, Ty Dunn.
MOR 221-242: Chris Knutson, Craig Goodwin.
MOR 243+: Nate McCallon, Chris Knutson, Ty Dunn.


Men's Open Left:
MOL 0-143: Nick Garley, Joe Stinebuck.
MOL 144-165: Ben Bledsoe, Julian Perez, Dominic Candelaria, Cameron Garley, Craig Goodwin.
MOL 166-187: Ben Bledsoe, Ty Dunn, Julian Perez, Marc Perez, Victor Carrasco(T-5th), Greg Macias(T-5th).
MOL 188-220: Ben Bledsoe, Brian Sanchez, Ty Dunn, Chris Knutson.
MOL 221-242: Ben Bledsoe, Ty Dunn, Chris Knutson.
MOL 243+: Nate McCallon, Chris Knutson.


Match of the Day:
Kids/Teens – Mikayla Randall vs.Shania Sanchez
Adults – Victor Carrasco vs. Ty Dunn.


Men’s Right Overall – Nate McCallon
Men’s Left Overall – Nate McCallon
Women’s Right Overall – Li Erin Wilson


 

2018 4-Ever West Armwrestling Championship

Presented by Wyoming ArmSports

Held at Cheyenne Depot Plaza.

Cheyenne, WY. July 7, 2018.

Tournament Director: Corey Miller.

Referee: Issac Luna.

States represented: (7) WY, CO, NM, UT, WA, CA, NE. 


Women’s Open Right/Left Supermatch

LiErin Wilson vs. Michelle Moscardini (Winner LiErin Wilson 6-0)


Men’s Heavyweight Left Supermatch

Fabian Colin vs. Patrick Knight (Winner Fabian Colin 3-0)


Men’s Heavyweight Right Round Robin

Fabian Colin(6-0), Patrick Knight(4-2), Victor Gonzales(1-5 tie)/Josh Wiederspahn(1-5 tie)


Men’s 190# Right Round Robin

Corey Miller(6-0), Kevin Harris(4-2), Stan Karapetyan(2-4), Ben Bledsoe(0-6)


Men’s 190# Left Round Robin

Corey Miller(6-0), Ben Bledsoe(4-2), Kevin Harris(2-4), Stan Karapetyan(0-6)


Men’s 205# Right Round Robin

Dallas Langston(6-1), AJ Henson(5-2), Wayne Arceneaux(2-4), Tim Tallamage(0-6)

*** Dallas won sudden death pull off against AJ to win Round Robin.


  

2018 Rocky Mountain State Games Armwrestling Championships
21 July 18. Colorado Springs, CO. 

Presented by the Rocky Mountain State Games, Colorado Sports Corp, 

and Mile High ArmSports.
Hosted by Chapel Hills Mall, Colorado Springs, CO.

RMSG Commissioners: Louis Caleca, Jeff Ames.

Referees: Rick Cisneros, Steve Hernandez.

Scorekeepers: Jenny Kaufman, Brandy Stark.

States represented: (5) CO, NM, WY, CA, NE.
Kids/Teens entries: 9, Adult entries: 70.
Total entries: 79.


Kids/Teens:
Girls 10-12 Right: Pearl Gradle, Kayla Szabo.

Girls 10-12 Left: Pearl Gradle, Kayla Szabo.

Boys 13-15 Right: Mason Gradle, Marcus Montoya.

Boys 13-15 Left: Mason Gradle, Marcus Montoya.

Boys 16-18 Right: Mason Gradle.


Women’s Open Right:

144+: Brandy Stark, Jordan Hernandez, Stacey Tuttle, Katrina Burgess.


Women’s Open Left:

144+: Brandy Stark, Jordan Hernandez, Stacey Tuttle.
 

Men's Novice Right:
144-165: Eddie Chui, Johnny Penrose.
166-187: Rodney Fischer, Johnny Penrose.
188-220: John Ritter, David Diehl, Tyler Henrich, Justin Diehl, Paul McErlane(T-5th), David Letendre(T-5th).
221-242: Michael Cross, Kevin Holt.
243+: Kenneth Weaver, Jacob Miller, Ron Szabo.


Men's Novice Left:
144-165: Johnny Penrose, Eddie Chui.
243+: Kenneth Weaver, Jacob Miller, Ron Szabo.


Men's Open Right:
144-165: Devin Bair, Louis Caleca, Adam Asher.
177-187: Steve Bryant, Nathan Jaynes.
188-220: Nathan Jaynes, Paul McErlane.
221-242: Fabian Colin, Russell Stark.
243+: Chris Kaufman, Fabian Colin, Jacob Miller.


Men's Open Left:
144-165: Devin Bair, Louis Caleca, Adam Asher.
166-187: Nathan Jaynes, Steve Bryant.
188-220: Nathan Jaynes, David Diehl.
221-242: Andrew Pavlik, Fabian Colin.
243+: Fabian Colin, Chris Kaufman.


Men's Masters Right:
166-187: Steve Bryant, Ken Penrose.
188-220: Ken Penrose.
221+: Ken Penrose.


Men's Masters Left:
166-187: Ken Penrose, Steve Bryant, Rodney Fischer.
188-220: Ken Penrose.
221+: Andy Authier, Ken Penrose.


Men's Grand Masters Right:
166-187: Ken Penrose.
188-220: Ken Penrose.

221+: Ron Szabo, Casey Keyes, Ken Penrose.


Men's Grand Masters Left:
166-187: Ken Penrose.
188-220: Ken Penrose.
221+: Casey Keyes, Ken Penrose, Ron Szabo.


Team Champions: 

“Team Penrose”


Matches of the Day:
Kids/Teens: Pearl Gradle vs. Kayla Szabo
Adults: Casey Keyes vs. Ron Szabo


2018 Colorado Armwrestling Hall of Fame 

Russ & Brandy Stark


Overall Champions:

Men's Right Overall: Chris Kaufman (CO)
Men's Left Overall: Devin Bair (WY)
Women's Right Overall: Brandy Stark (CA)


Winner of Custom RMSG Combat ArmSports Armwrestling Table - Ken Penrose.



2018 West Texas Regional Armwrestling Championship
Presented by West Texas ArmSports

Director: Marc Perez.

July 14, 2018
Border City Ale House,
El Paso, Texas
42 entries


MNL 0-154
1. Sergio Olivares
2. Mike Accordino


MOL 0-154
1. Orlando Martinez
2. Dominic Candelaria
3. Tristan Otteson


MOL 155-176
1. Chance Holliday
2. James Polanco
3. Dominic Candelaria


MOL 199-220
1. Luis Alarcon
2. Adrian Polanco


MOL 221-242
1. Luis Alarcon
2. Chris Hood


MOL 243+
1. Freddy Sanchez
2. Chris Hood
3. Tony Soto


WOL
1. Jordan Hernandez
2. Cindy Kids to
3. Jessie Vaculin


Overall champion left
Luis Alarcon


MNR 0-154
1. Sergio Olivares
2. Jairo Flores
3. Mike Accordino


MOR 0-154
1. Orlando Martinez
2. Tristan Otteson
3. Dominic Candelaria


MOR 155-176
1. Chance Holliday
2. Dominic Candelaria
3. James Polanco


MOR 199-220
1. Luis Alarcon
2. Adrian Polanco


MOR 243+
1. Darren Montoya
2. Chris Hood
3. John Valerio


WOR
1. Jordan Hernandez
2. Jessie Vaculin
3. Ruby Lovato


Overall champion right
Chance Holliday


Match of the day

Dominic vs Orlando left


Most Outstanding Armwrestler
Chance Holliday


2018 West Texas Hall of Fame 

Jay Hardesty


  

2018 Wyoming State Armwrestling

Presented by Wyoming ArmSports.

Director: Corey Miller.

Referee’s: Luke Pulscher, Steve Miller.

Douglas, WY. August 18, 2018.

States: (5) WY, CO, SD, MT, ID.

Kids entries: 10.

Adult entries: 51.

Total entries: 61.


Kids 4-6: Sunni, Emma Miller Gray Layher.

Kids 6-8: Addison Miller, Sunni, Emma Miller.

Kids 8-10: Bridger Peil, Addison Miller, Avani Colin.


Women’s Pro Right Open: (4) Renee Layher, Kami W, Michelle Moscardini. Dawn Peil.
Women’s Pro Left Open: (3) Renee Layher, Michelle Moscardini, Kami W.


Men’s Pro Right 0-154: (4) Hunter Braaton, Carbon Kennington, Laramie Lawrence. 

Men’s Pro Right 155-176: (3) Corey Miller, John Shipes, Laramie Lawrence. 

Men’s Pro Right 177-198: (2) Dan Grosulak, Nathan Jaynes. 

Men’s Pro Right 199-242: (2) Josh Weiderspahn, Nathan Jaynes.
Men’s Pro Right 243+: (3) AJ Henson, Fabian Colin, Patrick Knight. 


Men’s Pro Left 0-154: (2) Carbon Kennington, Hunter Braaton.

Men’s Pro Left 155-176: (4) Carbon Kennington, Luke Pulscher, Blaine Lawrence.

Men’s Pro Left 177-198: (3) AJ Henson, Dan Grosulak, Nathan Jaynes.

Men’s Pro Left 199-242: (2) Nathan Jaynes, Josh Weiderspahn.

Men’s Pro Left 243+: (3) AJ Henson, Fabian Colin, Patrick Knight.


Men’s Amateur Right 177-198: (3) Cody Cowan, Jason Kaufman, Lane George.

Men’s Amateur Right 242: (1) Josh Weiderspahn.

Men’s Amateur Right 243+: (3) Patrick Knight, Brian Childs, Josh Weiderspahn.


Men’s Amateur Left 177-198: (3) Cody Cowan, Lane George, Jason Kaufman.

Men’s Amateur Left 242: (1) Josh Weiderspahn.

Men’s Amateur Left 243+: (2) Patrick Knight, Josh Weiderspahn.


Men’s Right Overall – Corey Miller.

Men’s Left Overall – AJ Henson.

Women’s Right Overall – Renee Layher.