Mile High ArmSports Crush Logo
Home
About Mile High ArmSports
Tournament Results
Armwrestlers
Mile High ArmSports Records
Links
 Rocky Mountains

2014 Annual
Armwrestling Awards


COLORADO

Rookie of the Year:
Jonathan Penrose


Comeback Armwrestler of the Year:
Matt Girdner

 
Armwrestler of the Year:
Margie Ciaccio

 
#1 Overall Men's Right:
Matt Girdner

 
#1 Overall Men's Left:
Matt Girdner

 
#1 Overall Women's Right:
Margie Ciaccio

 
#1 Overall Women's Left:
Margie Ciaccio


2014 Hall of Fame:
Keith Powers

Keith Powers 2014 Hall of Fame Video!!



NEW MEXICO

Rookie of the Year:
Tyler Klober
 
Armwrestler of the Year:
Will Lambert
 
#1 Overall Men's Right:
Nate McCallon
 
#1 Overall Men's Left:
Nate McCallon
 
#1 Overall Women's Right:
Tyler Hernandez
 
#1 Overall Women's Left:
Tyler Hernandez
 
Hall of Fame:
Donna Corley

WYOMING

Armwrestler of the Year:
Corey Miller
 
#1 Overall Men's Right:
Corey Miller
 
#1 Overall Men's Left:
AJ Henson
 
Hall of Fame:
Danny Hedges



2014 Colorado State
Armwrestling Championships


Saturday, 18 October 2014



Presented by Mile High ArmSports, member of the United States Armwrestling Federation, affiliate of the Ultimate Armwrestling League

UAL-affiliated event
Held at:
Eck's Saloon
(website plays music...)
9890 West Girton Drive
Lakewood, CO 80227
303-989-2991
Google Map It!
Eck's Saloon

Keith Powers 2014 Hall of Fame Video!!


There are some additional photos and videos, as well as full brackets posted on the
Mile High ArmSports Facebook page.


Results:

States Represented:
CO, NM, WY, AZ, MD. MT

Countries Represented:
U.S.A., Russia

156 Total Entries:
17 kids/teens
8 women
20 masters
67 men's amateurs
44 men's opens

Kids/Teens RIGHT:
Boys/girls ages 0-4: (no entries)
Boys/girls ages 5-6: (3 entries) Xander Driggs, Houston Yochum, Synistyr Strain
Girls ages 7-9: (no entries)
Boys ages 7-9: (3 entries) Hunter Brinklow, Aaron Driggs, Eli Huskey
Girls ages 10-12: (2 entries) Hailie Brinklow, Gabby Driggs
Boys ages 10-12: (2 entries) Austin Driggs, Hunter Brinklow
Girls ages 13-15: (2 entries) Hailie Brinklow, Tierra Cisneros
Boys ages 13-15: (2 entries) Robert Penrose, Austin Driggs
Girls ages 16-18: (no entries)
Boys ages 16-18: (3 entries) CJ Letau, Jonathan Penrose, Nick Desplinter

Men's Open RIGHT:
0-154: (3 entries) Issac Luna, Cody Perkins, Louis Caleca
155-176: (3 entries) Justin Kaufman, Viet Nguyen, Stan Karapetyan
177-198: (6 entries) Kirill Zibrov, John Huskey, Larry Ermini
199-242: (6 entires) Corey Miller, Chris Kaufman, Leland Driggs
243+: (5 entries) Jason Perrin, Chris Kaufman, Tony Thomlison

Men's Open LEFT:
0-154: (3 entries) Issac Luna, Cody Perkins, Louis Caleca
155-176: (4 entries) Justin Kaufman, Stan Karapetyan, James Pisani
177-198: (3 entries) Larry Ermini, Paul McCaleb, Stephen Van Dyne
199-242: (7 entries) Chris Kaufman, Corey Miller, Leland Driggs
243+: (4 entries) Jason Perrin, Chris Kaufman, Tony Thomlison

Men's Amateur RIGHT
0-154: (6 entries) Joe Stinebuck, Jonathan Penrose, Gerlad Guzman
155-176: (12 entries) Bob Good, James Pisani, Bob Keller
177-198: (8 entries) Josh Gerstberger, Viet Nguyen, Michael Davies
199-242: (7 entries) Michael Lonnee, Pete Snow, John Ritter
243+: (8 entries) Leland Driggs, Blake Horr, Leonard Michand

Men's Amateur LEFT:
0-154: (4 entries) Jonathan Penrose, Joe Stinebuck, Louis Caleca
155-176: (5 entries) James Pisani, Bob Keller, Nikita Gold
177-198: (8 entries) JC Pienta, Josh Gerstberger, Justin Liuzzi
199-242: (4 entries) Pete Snow, Kristopher Baker, Victor Gonzales
243+: (5 entries) Tony Thomlison, Leonard Michand, Russell Kiss

Men's Master's RIGHT (Over 40):
0-198: (4 entries) Emlyn Williams, John Huskey, Bob Keller
199-242: (2 entries) Rich Simpson, Kristopher Baker
243+: (2 entries) Travis Berggren, Victor Gonzales

Men's Master's LEFT (Over 40):
0-176: (4 entries) James Pisani, Ken Penrose, Jim Wright
177-198: (4 entries) Jim Wright, Ken Penrose, John Huskey
199-242: (2 entries) Rich Simpson, Kristopher Baker
243+: (2 entries) Travis Berggren, Ken Penrose


Women's Open RIGHT:
OPEN: Margie Ciaccio, Krista Snow

Women's Amateur RIGHT:
0-143: (2 entries) Nandi Xie, Tierra Cisneros
144+: (2 entries) Krista Snow, Jennifer McNess

Women's Open LEFT:
0-143: (3 entries) Krista Snow, Nandi Xie, Tierra, Cisneros
144+: (no entries)

Men's Right Overall - Corey Miller
Men's Left Overall - Justin Kaufman
Women's Right Overall - Margie Ciaccio
2014 CO Hall of Fame - Keith Powers




Rocky Mountain State Games Armwrestling Championships 

Presented by the Rocky Mountain State Games,
Colorado Sports Corp, and Mile High ArmSports


Official Affiliated event of the UAL.

Hosted by Chapel Hills Mall. Colorado Springs, CO

States Represented (4): CO, MT, CA, MD.
Kids/Teens entries: 24, Adult entries: 77.
Total entries: 101.

 

RESULTS:

Sub-Junior Boys
7-9 Right: Hunter Brinklow, Luca Rivera, Dominic Rivera.
7-9 Left: Hunter Brinklow, Luca Rivera, Dominic Rivera.

Junior Boys Right (13-18 years old)
122-132: Anthony Flores
144-154: Jonathan Penrose, Robert Penrose, Anthony Flores.
166-176: Jonathan Penrose, CJ Lettau, Robert Penrose.

Junior Boys Left (13-18 years old)
144-154: Jonathan Penrose, Robert Penrose.
166-176: Christopher Flores, Jonathan Penrose, CJ Lettau.

Junior Girls (13-18 years old)
Open Right: Dakota Perrin, Hailie Brinklow, Tierra Cisneros.
Open Left: Hailie Brinklow, Dakota Perrin, Tierra Cisneros.

Women's Open Right: Leslie Wuerflein, Hannah Ford.

Men's Novice Right
0-154: Jonathan Penrose, Louis Caleca, Cody Perkins, Sergio Flores.
155-176: James Pisani, Bobby Gallegos, Brandon Perkins, Lewis Schilling.
177-198: Stephen Van Duyne, Artem Gorbenko, JC Pienta, Steven Esworthy Jones.
199-242: Kirill Zibrov, Chris Davis, Travis Cartmell, Bryan Volkmann.
243+: Paul Martinez, Russell Kiss, Garlin Brinklow, Jared Morales.
 
Men's Novice Left
0-154: Cody Perkins, Louis Caleca, Sergio Flores.
155-176: Bobby Gallegos, Joe Ghanem.
177-198: Stephen Van Duyne, JC Pienta, Paul McCaleb.
199-242: Chris Davis, Bryan Volkmann, Brent Jeppson.
243+: Paul Martinez, Dustin Yochum, Russell Kiss, James Strain.
 

Men's Open Right
0-154: Brent Norris, Issac Luna, Louis Caleca, Cody Perkins.
155-176: Justin Kaufman, Viet Nugyen, Stan Karapetyan.
177-198: Artem Gorbenko, Stephen Van Duyne.
199-242: Leland Driggs, Jason Perrin, Kirill Zibrov.
243+: Jason Perrin, Paul Martinez, James Strain.

Men's Open Left
0-154: Issac Luna, Cody Perkins.
155-176: Justin Kaufman, James Pisani, Stan Karapetyan.
177-198: Stephen Van Duyne, JC Pienta.
199-242: Jason Perrin, Pete Snow, Leland Driggs.
243+: Jason Perrin, Paul Martinez, James Strain.

Men's Master's Right
155-176: James Pisani, Ken Penrose.
177-198: Ken Penrose, Rory Jeppson.

Men's Master's Left
155-176: Ken Penrose, James Pisani.
177-198: Pete Snow, Ken Penrose.

Match of the day Kids/Teens:  Dominic Rivera vs. Luca Rivera.
Match of the day Adults: Stephen Van Duyne vs. JC Pienta.

Men’s Right Overall – Leland Driggs
Men’s Left Overall – Justin Kaufman
Women’s Right Overall – Lesley Wuerflein



Mountain States Regional Armwrestling Championships

Presented by Mile High ArmSports, Member of the United States Armwrestling Federation, Official Affiliate of the Ultimate Armwrestling League

Official UAL-affiliated event
Saturday, April 26, 2014

Held at:
Eck's Saloon
9890 Girton Drive
Lakewood, CO 80227
303-989-2991

Eck's Saloon

States Represented (7): CO, WY, ID, NE, KS, SD, MD.
Kids/Teens entries: 41, Adult entries: 137. Total entries: 178.


B/G 0-4 R: Brooklyn James, Addison Miller.
B/G 5-6 R: Alexander Driggs, Addison Miller, Brooklyn James.
B 7-9 R: Hunter Brinklow, Eric Burggret, Kaz James, Aaron Driggs.
B 10-12 R: Austin Driggs, Jayden Calabro.
G 10-12 R: Hailie Brinklow, Gabby Driggs, Alexis James.
B 13-15 R: Angelo Romero, Robert Penrose, Alex Burggret.
B 16-18 R: Christian Bryant, CJ Lettau, Jonathan Penrose, Nick Desplinter, Chris Flores, Matthew Starky.
 
B/G 0-4 L: Addison Miller, Brooklyn James.
B 7-9 L: Hunter Brinklow,  Kaz James, Aaron Driggs.
B 10-12 L: Austin Driggs, Jayden Calabro.
G 10-12 L: Hailie Brinklow, Gabby Driggs, Alexis James.
B 13-15 L: Robert Penrose.
B 16-18 L: Christian Bryant, Christopher Flores, John Penrose, Nick Desplinter, Robert Penrose.
 
WOR 0-143: Mysti Bauer, Lesley Wuerflein.
WOR 144+: Margie Ciaccio, Noel Van Duyne, Emily Cochran.
 
WOL 144+: Mysti Bauer, Emily Cochran.
 
MNR 0-165: Gabriel Valdes, Andy Slifka, John Penrose, Louis Caleca.
MNR 166-187: David Ocampo, James Pisani, Stephen Elsworthy, Kyle Walters.
MNR 188-220: Bo Olsen, Josh Gershberger, Steve Stout, Blain Smith.
MNR 221-242: Bo Olsen, Jacob Lowrey, Joe Hein, Chase Schwartz.
MNR 243+: Paul Martinez, Dustin Hays, Blake Horr, Andy Waite.
 
MNL 0-187: James Pisani, David Ocampo, Andy Slifka, Robert Young.
MNL 188-242: Bo Olsen, Blaine Smith, Joshua Gershberger, Jacob Lowrey.
MNL 243+: Paul Martinez, Dustin Hays, Dalton Alexander.
 
MOR 0-143: Issac Luna, Kyle Child, Cody Perkins, Billy Armijo.
MOR 144-165: Scott Huston, Issac Luna, Bob Good, Andy Slifka.
MOR 166-187: Keith Powers, Jess Hurley, Viet Nguyen, Stan Karapetyan
MOR 188-220: AJ Henson, Josh Gershberger, Aron Easter.
MOR 221-242: AJ Henson, Chris Kaufman, Jason Perrin, Aron Easter.
MOR 243+: John Buxton, AJ Henson, Chris Kaufman, Travis Berggren.
 
MOL 0-165: Issac Luna, Marcus Gerbing, Kyle Child, Andy Slifka.
MOL 166-187: Stan Karapetyan, Corey Miller, Jess Hurley, Bob Keller.
MOL 188-220: AJ Henson, Keith Powers, Aron Easter, Matthew James.
MOL 221-242: AJ Henson, Chris Kaufman, Jason Perrin, Leland Driggs.
MOL 243+: Ryan Constantino, John Buxton, Travis Berggren, AJ Henson.
 
MMR 0-198: Bob Keller, James Pisani, Matthew James, Keith Cohen.
MMR 199+: Travis Berggren, Pete Snow, Joe Hein.
 
MML 0-198: James Pisani, Ken Penrose, Bob Keller, Matthew James.
MML 199+: Travis Berggren, Pete Snow, Ken Penrose.
 
Match of the day Kids/Teens: Austin Driggs vs. Jayden Calabro.
Match of the day Adults: Ryan Constantino vs. John Buxton.
 
Men’s Right Overall – AJ Henson
Men’s Left Overall – AJ Henson
Women’s Right Overall – Margie Ciaccio
Women’s Left Overall – Mysti Bauer



New Mexico  State Armwrestling Championships
22 February, 2014

Presented by New Mexico ArmSports. UAL Official Affiliated Event
Held at Locker Room. Sante Fe, NM
Tournament Directors - Victor Gonzales, Corey Miller


States represented: NM, CO, WY, AZ, TX, CA.
Total entries - 187 (70 pullers)


WOR 0-130: Destiny Sanchez, Patricia Calbert, Lauren Lewis
WOR 131+: Tyler Hernandez, Melissa Petruncio, Krista Snow
 
WOL 0-130: Michelle Smart, Patricia Calbert, Krista Snow
WOL 131+: Michelle Smart, Tyler Hernandez, Melissa Petrunico
 
MNR 0-170: Ian Oneal, Pual Agan, Josh Brinkley
MNR 171-215: Gabe Romereo, Justin Dunn, Justin Armijo
MNR 216: Justin Dunn, Robert Fowler, Ricardo Estrada
 
MNL 0-170: Tyler Klober, Paul Agan, Julian Perez
MNL 171-215: Justin Dunn, Sam Romero, Chris Reynolds
MNL 216: Steven King, Robert Fowler, Justin Dunn

MAR 0-160: BJ Hays, Eick Prada, Josh Brinkley
MAR 166-180: Jess Simpson, BJ Hays, Rodolfo
MAR 181-200: Brian Sanchez, Ty Dunn, Justin Dunn
MAR 201-225: Leland Driggs, Cody Hall, Alfredo Sanchez
MAR 226-250: Scott Dodd, Jason Perrin, Victor Gonzales
MAR 251+: Steven King, David Gregory, Jason Perrin
 
MAL 0-160: BJ Hays, Ian Oneil
MAL 161-180: BJ Hays, Paul Agan, Marc Perez
MAL 191-200: Brian Sanchez, Ty Dunn, Sam Romero
MAL 201-225: Leland Driggs, Peter Snow, Gabe Romero
MAL 226-250: Dimitri, Scott Dodd, Jason Perrin
MAL 251+: Scott Dodd, Jason Perrin, David Gregory
 
MPR 0-165: Jess Hurley, Tyler Klober, John Berggison II
MPR 165-185: Ovi Dragon, Brian Sanchez, Jess Hurley
MPR 186-205: James Griffen, Brian Sanchez, Justin Dunn
MPR 206-235: Chris Kaufman, Cody Hall
MPR 236+: Jeremy Petrunico, Chris Kaufman, Travis Berggren
 
MPL 0-165: John Berggison II, Jess Hurley, Jess Simpson
MPL 166-185: Ovi Dragon, John Berggison II, Brain Sanchez
MPL 186-205: James Griffen, Ty Dunn, Brian Sanchez
MPL 206-235: Chris Kaufman, Issac luna
MPL 236+: Travis Berggren, Chris Kauffman, Jeremy Petrunico
 
Men’s Right Overall - Jeremy Petruncio
Men’s Left Overall - Ovi Dragon
 
2014 New Mexico Armwrestling Hall of Fame - Donna Corley



National Armwrestling League Qualifier - Colorado
Armwrestling Championships 

NAL logo


January 25, 2014

Held at:

Noonan's Tavern
13521 East Iliff Avenue
Aurora, Colorado 80014
720-246-0309    


Men's Right
0-154
1. Brent Norris 2. Cody Lawrence

155-176
1. Stan Karapetyan (uncontested)

177-198
1. AJ Henson (uncontested)

199+
1. Andrew Pavlik
2. AJ Henson
3. Blake Horr

Men's Left
0-154 
1. Issac Luna
2.Brent Norris
3.Cody Lawrence

155-176 
1. Stan Karapetyan (uncontested)

177-198 
1. AJ Henson (uncontested)

199+ 
1. AJ Henson (uncontested)


Overalls
Men's Left Champion: AJ Henson

Men's Right Champion: Andrew Pavlik