Mile High ArmSports Crush Logo
Home
About Mile High ArmSports
Tournament Results
Armwrestlers
Mile High ArmSports Records
Links
 Rocky Mountains


2013 Mile High ArmSports Annual Awards

Wyoming
Armwrestler of the Year - Chris Chandler
Hall of Fame - Trenton Meyer
MR #1 - Chris Chandler
ML #1 - Chris Chandler
 
 
Colorado
Armwrestler of the Year - Keith Powers
Comeback puller of the Year - Chris Boyd
Rookie of the Year - Andrew Pavlik
Hall of Fame - Paul Rosas
MR #1 - Andrew Pavlik
ML #1 - Chris Kaufman
WR #1 - Brandy Stark/Margie Ciaccio
WL #1 - Margie Ciaccio/Des Gronwald

New Mexico
Armwrestler of the Year - BJ Hays
Comeback puller of the Year - Paul Calbert
Rookie of the Year - Estevan Carrasco
Hall of Fame - Ed Baca
MR #1 - Nate McCallon
ML #1 - Joey Baca
WR #1 - Tyler Hernandez
WL #1 - Tyler Hernandez





Saturday December 7, 2013
Aurora, CO

 
Noonan’s Nuclear Arms Pro/Am
Armwrestling Championships

and

Colorado #1 Overall Tournament
 
 
Presented by Mile High ArmSports. Member of the United States Armwrestling Federation
 
Held at:
Noonan's Tavern
13521 East Iliff Avenue
Aurora, Colorado 80014

720-246-0309  

RESULTS:
States represented: CO, NM, IL
Kids/Teens entries: 15
Adult entries: 50
TOTAL Entries: 65

Colorado State Overall #1
Men’s 2013 #1 Right Armwrestler – Andrew Pavlik
Men’s 2013 #1 Left Armwrestler – Chris Kaufman
Women’s 2013 #1 Right Armwrestler – Brandy Stark/Margie Ciaccio
Women’s 2013 #1 Left Armwrestler – Margie Ciaccio/Des Gronwald
Armwrestler of  the Year 2013 – Keith Powers
Rookie of the Year 2013 – Andrew Pavlik
Comeback Armwrestler of the Year – Chris Boyd
2013 HOF – Paul Rosas


Kids & Teens
B/G 5-9 Right: Hunter Brinklow, Maddox Snow, Jaxon Snow.
B 7-9 Right: Austin Driggs, Hunter Brinklow.
B 7-9 Left: Austin Driggs, Hunter Brinklow.
B/G 10-12 Right: Austin Driggs, Hailie Brinklow.
B/G 10-12 Left: Hailie Brinklow, Austin Driggs.
G 13-15 Right: Tierra Cisneros, Hailie Brinklow.
G 13-15 Left: Hailie Brinklow, Tierra Cisneros.
 
Women
Pro Right – Brandy Stark, Des Gronwald.
Pro Left – Des Gronwald, Krista Snow.
 
Men
Amateur Right
0-154: BJ Hays, Tom Stevens, Joe Stinebuck.
155-176: Viet Nguyen, James Pisani.
177-198: Carlos Leyva, James Pisani.
199-242: Leland Driggs, Pete Snow, Chase Schwartz, Viet Nguyen.
243+: Pete Snow, Issac Luna, Chase Schwartz.
 
Pro Right
0-176: Stan Karapetyan, Viet Nguyen, Issac Luna, Joe Stinebuck.
177-198: Lenny Lockert, Justin Kaufman.
199-242: Andrew Pavlik, Chris Kaufman.
243+: Chris Kaufman, Justin Kaufman, Jason Perrin.
 
Open Left
0-154: BJ Hays, Issac Luna, Joe Stinebuck.
155-176: Stan Karapetyan, James Pisani.
177-198: Justin Kaufman, James Pisani.
199+: Chris Kaufman, Jason Perrin, Pete Snow, Tim Tanner.
 
Kids/Teens match of the day: Tierra Cisneros vs. Hailie Brinklow.
Adults match of the day: Stan Karapetyan vs. James Pisani.
 
Men’s Left Overall Champion – Chris Kaufman
Men’s Right Overall Champion – Andrew Pavlik
Women’s Right Overall Champion – Brandy Star




2013 Colorado State Armwrestling Championships

Saturday, 2 November, 2013

Presented by Mile High ArmSports
Member of the United States Armwrestling Federation.

Held at:
Eck's Saloon
Eck's Saloon logo
9890 W. Girton Drive
Lakewood, CO 80227
303-989-2991
www.eckssaloon.com

States represented:
CO, NM, WY, MS, KS, MT

Kid/Teen entries: 32
Adult entries: 97
TOTAL: 129



Boys & Girls
0-4 Right: Xander Driggs.
5-6 Right: Aaron Driggs.
0-6 Right: Aaron Driggs, Xander Driggs.
0-6 Left: Xander Driggs, Aaron Driggs.

Boys
7-9 Right: Austin Driggs, Hunter Brinklow.
7-9 Left: Austin Driggs, Hunter Brinklow.
10-12 Right: Austin Driggs.
13-15 Right: Johnny Penrose, Robert Penrose.
13-15 Left: Johnny Penrose, Robert Penrose.
16-18 Right: Christian Bryant, Johnny Penrose, Robert Penrose.
16-18 Left: Christian Bryant, Johnny Penrose, Robert Penrose.
16-18 Left: Hailie Brinklow, Alexandra Cisneros, Tierra Cisneros.

Girls
10-12 Right: Hailie Brinklow, Gabrielle Driggs.
10-12 Left: Hailie Brinklow, Gabrielle Driggs.
13-15 Right: Tierra Cisneros, Hailie Brinklow.
16-18 Right: Alexandra Cisneros, Tierra Cisneros. 

Men's Novice
R 0-154: Joe Stinebuck, Johnny Penrose, Mike Staton, Sergio Flores.
R 155-176: James Pisani, Johnny Penrose, CJ Regas.
R 177-198: Nick Smiley, Shawn Gillies, Steve Miller, Casey Clifford.
R 199-242: Leland Driggs, Garlin Brinklow, Chase Schwartz, Donald Walters.
R 243+: Paul Martinez, Brandon Mai, Chase Schwartz.
L 0-154: Johnny Penrose, Joe Stinebuck.
L 155-176: James Pisani, CJ Regas.
L 177-198: James Pisani, Nick Smiley.
L 199+: Leland Driggs, Paul Martinez, Chase Schwartz.

Women's Open
R 0-143: Krista Snow, Nandi Xie.
R 144+: Brandy Stark, Des Gronwald.
L 0-143: Nandi Xie, Krista Snow.
L 144+: Des Gronwald.

Men's Open
R 0-154: Issac Luna, Joe Stinebuck, Josh Clifford.
R 155-176: Viet Nguyen, Ken Penrose.
R 177-198: Russ Stark, Justin Kaufman, Jess Hurley, Casey Clifford.
R 199-242: Corey Miller, Chris Kaufman, Russ Stark, Jess Hurley.
R 243+: Travis Berggren, Chris Kaufman, Wayne Withers, Paul Martinez.
L 0-154: Issac Luna, Joe Stinebuck, Josh Clifford.
L 155-176: Ken Penrose, Viet Nguyen.
L 177-198: Justin Kaufman, Jess Hurley, Nick Smiley.
L 199-242: Chris Kaufman, Corey Miller, Justin Tanner, Russ Stark.
L 243+: Chris Kaufman, Keith Powers, Travis Berggren, Corey Miller.

Men's Masters
R 0-176: Ken Penrose, James Pisani.
R 177-198: Anthony Spallinger, Ken Penrose.
R 199+: Travis Berggren, Pete Snow.
L 0-176: Ken Penrose, James Pisani.
L 177-198: Keith Powers, Ken Penrose.
L 199+: Travis Berggren, Pete Snow.

Kids/Teens match of the day: Alexandra Cisneros vs. Hailie Brinklow.

Adults match of the day: Chris Kaufman vs. Russ Stark

Men’s Left Overall Champion – Chris Kaufman
Men’s Right Overall Champion – Russ Stark
Women’s Right Overall Champion – Brandy Stark

2013 Colorado Armwrestling Hall of Fame – Paul Rosas





2013 Rio Abajo banner

2013 Southwest Regional Pro/Am
Armwrestling Championships

 
Saturday September 28th
Belen, NM
 
View the Promo video!

Held at: 
Harla May's
710 Davie's Ave.
Belen, NM
Google Map It!
States Represented (4): NM, CO, AZ, TX.
Kids/Teens entries: 18, Adult entries: 105. Total entries: 123.
 
 
B/G 0-6 Challenge R: Tony Rodriguez, Stoney Molina, Desmond Zamora.
B/G 5-6 R: Aaron Driggs, Isaiah Zamora, Stoney Molina.
G 7-9 R: Ayzia Molina, Davrye Padilla.
B 7-9 R: Austin Driggs, Brody Molina, Samuel Romero.
G 10-12 R: Destiny Sanchez, Olivia Reeves.
B 13-15 R: Estevan Carrasco, Gino Risso.
B 16-18 R: Alfredo Sanchez, Julian Perez, Estevan Carrasco.
 
WOR 0-143: Brandy McCallon, Destiny Sanchez, Rodlyn Pierce.
 
MPR 0-154: David Martinez, Issac Luna, BJ Hays, Hideki Nakazono.
MPR 155-176: Willie Lambert, Victor Mariscal, Issac Luna, BJ Hays.
MPR 177-198: Brian Sanchez, Willie Lambert, Gabe Romero, Samuel Romero.
MPR 199-242: Andrew Pavlik, Brian Burlem, Joey Baca, Nate McCallon.
MPR 243+: Travis Berggren, Andrew Pavlik, Nate McCallon, Steven King.
 
MOR 0-143: Issac Luna, Nick Garley.
 
MOL 0-143: Issac Luna, Nick Garley.
MOL 144-154: Issac Luna, BJ Hays, Marc Perez, Hideki Nakazono.
MOL 155-176: Willie Lambert, Victor Mariscal, BJ Hays, Victor Carrasco.
MOL 177-198: Willie Lambert, James Beeson, Brian Sanchez, Gabe Romero.
MOL 199-242: Nate McCallon, Joey Baca, Scott Dodd, Victor Gonzales.
MOL 243+: Travis Berggren, Joey Baca, Steven King.
 
MAR 0-154: Josh Brinkley, Ian Oneil, Estevan Carrasco, Julian Perez.
MAR 155-176: Victor Carrasco, Paul Agan, Louis Zamora, Josh Brinkley.
MAR 177-198: James Beeson, Chris Hunter, Ty Dunn, Gabe Romero.
MAR 199-242: Leland Driggs, Scott Dodd, Bill Casell, Issac Arzaga.
MAR 243+: Troy Post, Derek Romney, Scott Dodd, Issace Arzaga.
 
MNL 0-154: David Martinez, Ian Oneil, Julian Perez, Estevan Carrasco.
MNL 155-176: Lous Zamora, Paul Agan.
MNL 177-198: James Beeson, Raul Martinez, Derek Graybill, Ty Dunn.
MNL 199+: Leland Driggs, Mario Risso, Derek Romney, Alfredo Sanchez.
 
Match of the day Kids/Teens: Tony Rodriguez, Stoney Molina.
Match of the day Adults: Raul Martinez, Ty Dunn.
 
Main Event Supermatch – Winner, Andrew Pavlik (3) vs. Joey Baca (0)
 
Mayor’s Mayoral Megamatch – Brian Olguin, Mark Gwin, Rudy Jaramillo.
 
Men’s Right Overall – Travis Berggren
Men’s Left Overall – Travis Berggren
Women’s Right Overall – Brandy McCallon
 
Men’s NM 2013 #1 Right Armwrestler – Nate McCallon
Men’s NM 2013 #1 Left Armwrestler – Joey Baca
Women’s NM 2013 #1 Right Armwrestler – Tyler Hernandez
Women’s NM 2013 #1 Left Armwrestler – Tyler Hernandez
Armwrestler of  the Year 2013 – BJ Hays
Rookie of the Year 2013 – Estevan Carrasco
Comeback Armwrestler of the Year – Paul Calbert
2013 NM Hall of Fame – Ed Baca





2013 Kansas State

Armwrestling Championships

Presented by Kansas ArmSports, proud member of the United States Armwrestling Federation


Saturday, 31 August, 2013
Wichita, Kansas


Held at:
Larry Bud's Sports Bar
6200 West 21st St. N
Wichita, KS 67205
316-729-2837
Larry Bud's Sports Bar

States represented: KS, CO, NE, MO
Junior/sub-junior entries: 18, Adult entries: 44, Total: 62
 
Boys/Girls 0-4 Right: Brock Berggren, McKoy Berggren.
Boys/Girls 5-6 Right: Carter Fern, Carsyn Berggren.
Boys/Girls 5-6 Left: Carter Fern, Carsyn Berggren.
Boys 7-9 Right: Brendon Mynatt, Brenton Ballard, Brenton Mynatt, Dalton Sawyers.
Boys 7-9 Left: Brenton Ballard, Dalton Sawyers.
Boys 10-12 Right: Austin Hanel, Tristian Howard.
Boys 10-12 Left: Tristian Howard, Austin Hanel.
Girls 16-18: Kaitlin Unruh, Haley Kauffman.

Men’s Novice Right 155-176: Jeremy Green, Mark Hurst.
Men’s Novice Right 177-198: Chris Callegari, Eric Miller.
Men’s Novice Right 199-242: Sam Cox, Cody Fern, Ryan Woudstra.

Men’s Amateur Right 243+: Mike Wilson, Stuart Stevenson.

Men’s Open Right 0-154: Bob Bishop, Scott Harris, Tim Clem.
Men’s Open Right 155-176: Bob Bishop, Matt Tucker, Michael Creason, Jeremy Green.
Men’s Open Right 177-198: Justin Mynatt, Matt Tucker, Chris Callegari, Eric Miller.
Men’s Open Right 199-242: Steven Green, Eric Gerlach, Justin Mynatt, Erick Parker.
Men’s Open Right 243+: Mark Nutsch, Stuart Stevenson, Mike Wilson.

Men’s Open Left 0-154: Scott Harris, Tim Clem.
Men’s Open Left 155-176: Matt Tucker, Jeremy Green, Mark Hurst.
Men’s Open Left 177-198: Matt Tucker, Eric Miller.
Men’s Open Left 199+: Travis Berggren, Eric Gerlach, Mark Nutsch, Dwayne Hanel, Stuart Stevenson.

Women’s Open Right 0-143: Alena Mynatt, Stacy Lowe.
Women’s Open Right 144+: Julie Nutsch, Lori Callegari.

Women’s Open Left: Julie Nutsch.

Match of the Day Kids/Teens: Austin Hanel vs. Tristian Howard.
Match of the Day Adults: Matt Tucker vs. Chris Callegari.

Men’s Right Ovrerall: Steven Green.
Men’s Left Overall: Travis Berggren.
Women’s Right Overall: Julie Nutsch.
 




2013 Rocky Mountain State Games Armwrestling Championships


Colorado Springs, CO 
July 27, 2013

Held at:
Cowboys (website plays music...)

25 N.Tejon St.
Colorado Springs, CO 80903

States represented: CO, MI, SD, NM, WY, KS, NV + Sweden
Junior/sub-junior entries: 26
Adult entries: 84
Total entries: 110

Sub-Junior Girls 7-9 Right: Shaylin Goodwin.
Sub-Junior Girls 7-9 Left: Shaylin Goodwin.
Sub-Junior Boys 7-9 Right: Hunter Brinklow, Cason Goodwin.
Sub-Junior Boys 7-9 Left: Hunter Brinklow, Cason Goodwin.
Sub-Junior Girls 10-12 Right: Shaylin Goodwin.
Sub-Junior Boys 10-12 Right: Moises Norris.
Sub-Junior Boys 10-12 Left: Moises Norris.
Sub-Junior Boys/Girls 10-12 Right: Moises Norris, Hunter Brinklow, Shaylin Goodwin, Cason Goodwin.
Sub-Junior Boys/Girls 10-12 Left: Moises Norris, Hunter Briklow, Cason Goodwin, Shaylin Goodwin.
 
Junior Girls
0-99 Right: Shaylin Goodwin.
122-132 Right: Tierra Cisneros, Hailie Brinklow.
122-132 Left: Hailie Brinklow, Tierra Cisneros.
133-143 Right: Hailie Brinklow.
133-143 Left: Hailie Brinklow.

Junior Boys
0-110 Right: Wyatt Pulscher.
0-110 Left: Wyatt Pulscher.
 
Women’s Open Right
Paula Glick, Monique Rugile, Autumn Brinklow.

Women’s Challenge Right
Margie Ciaccio, Paula Glick, Monique Rugile, Autumn Brinklow.
 
Men’s Novice Right
0-154: Wyatt Pulscher, Matt Fitzgerald, Andy Slifka.
199-242: Leland Driggs, Adam Fulford, Garlin Brinklow, Travis Getman, Chase Schwartz.
243+: Leland Driggs, Paul Martinez.
 
Men’s Novice Left
199-242: James Pisani, Travis Getman, Eric Wicke.
243+: Paul Martinez, Travis Getman, Eric Wicke.
 
Men’s Open Right
133-143: Issac Luna, Wyatt Pulscher.
144-154: Bryce Glick, Brent Norris, Issac Luna, Andy Slifka.
155-165: Lenny Lockert, Bryce Glick, Brent Norris, Issac Luna, Jim Cowan.
166-176: Chris Boyd, Bob Keller.
188-198: Chris Boyd, Ed Fitgerald, Bob Keller, John Shipes.
199-220: Andrew Pavlik, Justin Tanner, Danny Bushong, Adam Fulford, Luke Pulscher, Chase Schwartz.
221-242: Andrew Pavlik, David Jannson, Luke Pulscher, Travis Getman.
243+: Travis Berggren, Luke Pulscher, Paul Martinez.
 
Men’s Open Left
133-143: Issac Luna, Wyatt Pulscher, Andy Slifka.
144-154: Bryce Glick, Brent Norris, Issac Luna, Andy Slifka.
155-165: Lenny Lockert, Bryce Glick, Ben Bledsoe, Jim Cowan.
166-176: Issac Luna, Bob Keller.
177-198: Bob Keller, John Shipes.
199-220: Justin Tanner, Andrew Pavlik.
221-242: David Jannson, Andrew Pavlik, Travis Getman.
243+: Travis Berggren, Paul Martinez.
 
Men’s Masters Right
155-176: Bob Keller, James Pisani.
177-198: Ed Fitgerald, John Shipes, Chad Mannon.
 
Men’s Masters Left
155-176: James Pisani, Andy Slifka, Bob Keller.
177-198: John Shipes, Bob Keller.
 
Match of the Day Junior/Sub-Junior: Hailie Brinklow vs. Tierra Cisneros.
Match of the Day Adults: Andrew Pavlik vs. Luke Pulscher.
 
Men’s Right Ovrerall: Travis Berggren.
Men’s Left Overall: Travis Berggren.
Women’s Right Overall: Margie Ciaccio.





West Texas Regional
Armwrestling Championships

El Paso, TX
Saturday, July 13, 2013


Presented by Texas ArmSports


Held at:
Fiesta Lanes Frankies Bar (this is their Facebook page)
5850 Onix Dr.
El Paso, TX. 79912
(915) 842-9696


States represented:
TX, CO, NM, NV, AZ

Kids/teens entries: 28
Adult entries: 43
Total: 71



Boys/Girls
age 0-4 Right: Bella Sowards, Samantha Ramirez, Brydgett McCallon
age 5-6 Right: Claire Sowards, Brooklyn Duarte, Andrew Flores, Diego Ramirez
age 10-12 Right: Bryce Sowards, Syvanna Duarte

Girls
age 7-9 Right: Kailah McCallon, Brydgett McCallon
age 10-12 Right: Syvanna Duarte

Boys
age 7-9 Right: Cameron Sowards, Cesar Ramirez
age 10-12 Right: Michael Villegas, Bretton Otteson, Bryce Sowards, Richard Flores Jr.
age 13-15 Right: Tristan Otteson, Ruben Villegas
age 13-15 Left: Tristan Otteson, Ruben Villegas
age 16-18 Right: Alfredo Sanchez, Lane Otteson, Julian Perez
age 16-18 Left: Alfredo Sanchez, Julian Perez, Lane Otteson
 
Women's Open Right
0-143: Tyler Hernandez, Joyce Sowards

Men's Novice Right
0-154: Danny Otteson, Tristan Otteson
155-176: Paul Agan, Danny Gardea
177-198: Jesse Sowards, Abe Sowards, Lane Otteson
199+: Issac Arzaga, Scott Dodd, Alfredo Sanchez, John Valerio

Men's Novice Left
199+: Scott Dodd, Steve Hernandez, Anibal Montoya, John Valerio

Men's Open Right
0-154: BJ Hays, Marc Perez, Danny Otteson
155-176: Dan Rodriguez, BJ Hays
177-198: Jesse Sowards, BJ Hays, Dan Rodriguez
199-242: Nate McCallon, Toby Duarte, Scott Dodd
243+: Nate McCallon, Steven King, Scott Dodd

Men's Open Left
0-154: BJ Hays, Marc Perez, Danny Otteson
155-176: Dan Rodriguez, BJ Hays
177-198: Dan Rodriguez, BJ Hays
199+: Nate McCallon, Steven King, Scott Dodd, Steve Hernandez

Overall Champions
Women's Right:  Tyler Hernandez
Men's Right: Nate McCallon
Men's Left:  Nate McCallon

Match of the Day: Tyler Hernandez vs Joyce Sowards
 



2013 New Mexico Games

Armwrestling Championships

Presented by the New Mexico Games and New Mexico ArmSports, member of the United States Armwrestling Federation


Saturday, 18 May, 2013
Belen, New Mexico

Held at:
FAT SATS Bar & Grill
51 I-25 Bypass Rd. (exit 195)
Belen, NM
87002
505-864-7715
Fat Sats

Results:
States represented: NM, TX, CO
Kids/Teens entries: 21, Adult entries: 89, Total entries: 110

Challenge Match Right:
Joey Baca vs. Andrew Pavlik - Winner: Andrew Pavlik

Challenge Match Left:
Joey Baca vs. Andrew Pavilik - Winner: Joey Baca

Sub Junior Classes Boys/Girls (Right/Left 12 and under):
Boys/Girls 0-4 Right: Loveah Craig, Adeline Rissi, Uriah Baca
Boys/Girls 5-6 Right: Degan Baca, Aden Chavez
Boys 7-9: no entries 
Girls 7-9 Right: Alexandra Melendrez, Mickala Calbert
Girls 7-9 Left: Alexandra Melendrez, Mickala Calbert
Boys 10-12 Right: Jaime Melendrez, Austin Phillips
Girls 10-12 Right: Destiny Sanchez, Olivia Reeves


Junior Classes Boys (Right/Left 13-18 years old):
0-143: no entries
144-154 Right: Estevan Carrasco, Jaime Melendrez
155-177 Right: Estevan Carrasco, Drake Goodell
177+: no entries


Junior Classes Girls (Right/Left 13-18 years old):
0--121: no entries
122-132 Left: Jordan Hernandez, Patricia Calbert
133-143: no entries
144-154 Right: Jordan Hernandez, Patricia Calbert



Men:
Novice Right:
0-154: Estevan Carrasco, Ian Oneal
155-176: Marc Perez
177-198: Ty Dunn, Marc Perez
199-242: Garlin Brinklow, Troy Morales, Daniel Garley
243+: Cody Hall, Garlin Brinklow


Novice Left:
0-154: no entries
155-176: Marc Perez, Chris Cothran, Ian Oneal
177-198: Ty Dunn, Victor Carrasco, Marc Perez
199+: Ty Dunn, Garlin Brinklow


Open Right:
0-154: Willie Lambert, BJ Hays, Nick Garley, Hideki Nakazono
155-176: Willie Lambert, BJ Hays, Chris Cothran
177-198: Andrew Pavlik, Chris Boyd, Steven Storms, James Melendrez
199-242: Andrew Pavlik, Cody Hall, Steven Storms
243+: Paul Calbert, Garlin Brinklow


Open Left:
0-154: BJ Hays, Hideki Nakazono
155-176: BJ Hays, Chris Cothran
177-198: Andrew Pavlik, Chris Boyd, Brian Sanchez, James Melendrez
199+: Paul Calbert, Andrew Pavlik, Steven Storms

Masters Right:
177-198: Marc Perez, Victor Carrasco

Women:
Open Right:
0-143: Tyler Hernandez, Patricia Calbert
144+
: Tyler Hernandez, Andrea Melendrez, Jordan Hernandez

Open Left:
0-143: Tyler Hernandez, Patricia Calbert

Match of the Day:
Chris Boyd vs. Andrew Pavlik

Men’s Right Open Overall - Andrew Pavlik, Cody Hall, Chris Boyd, Willie Lambert.
Men’s Left Open Overall - Paul Calbert, Andrew Pavlik, Chris Boyd, BJ Hays

Men’s Grand Right Overall Champion - Andrew Pavlik
Men’s Grand Left Overall Champion - Paul Calbert
Women’s Grand Right Overall Champion - Tyler Hernandez




2013 Mountain States Regional Pro/Am
Armwrestling Championships


Presented by Mile High ArmSports
Feb. 9, 2013
Denver, CO.
City Hall Event Center

States Represented: CO, NM, WY, ID, MT, KS.
Kids/Teens entries: 17
Adult entries: 180
Total entries: 197

 
 
Boys & Girls
0-4: Addison Miller
5-6: Hunter Brinklow, Issac Moore

Boys
7-9: Austin Driggs, Lexani Domiano, Logan Cousineau, Ethan Domiano, Gabe Domiano
10-12: John Cousineau, Jeff Soesbe
13-15: Namaj Pettiford, Jonathan Penrose, Robert Penrose
16-18: Rashin Pettiford, Jonathan Penrose

Girls
10-12: Destiny Sanchez, Hailie Brinklow
 
Women's Pro Right
Open: Des Gronwald, Brandy Stark, Luiza Fritz

Women's Left Open
Des Gronwald, Luiza Fritz
 
Men's Novice Right
0-154: Randy Phillips, Namaj Pettiford, Albert Herrera, Joe Stinebuck
155-176: Albert Herrera, Seth Schwabauer
177-198: Ryan Bell, Ty Dunn, Greg Soesbe
199+: Leander Real Bird, Garlin Brinklow, Leland Driggs, Chris Davis
 
Men's Amateur Right
0-154: Josh Fanger, Randy Phillips, Casey Phillips, Hideki Nakazono
155-176: Rashin Pettiford, Stan Karapetyan, James Pisani, Issac Luna
177-198: Andrew Pavlik, Brian Sanchez, Tom Viera, Ryan Bell
199-242: Dave Domiano Jr, Justin Tanner, James Anderson, Steve Bryant
243+: Stuart Stevenson, Leander Real Bird, Steve Bryant
 
Men's Amateur Left
0-154: Josh Fanger, Hideki Nakazono, Casey Phillips, Randy Phillips
155-176: Stan Karapetyan, Rashin Pettiford, Jim Cowan, Issac Luna
177-198: Andrew Pavlik, Pat Viera, Tom Viera, Ryan Bell
199+: Pete Snow, Steve Bryant, Leander Real Bird, Stuart Stevenson
 
Men's Pro Right
0-154: Willie Lambert, Bryce Glick, Cody Lawrence, Chris Phillips
155-176: Corey Miller, Cody Lawrence, Buddy Domiano, Rashin Pettiford
177-198: Corey Miller, Devin Bair, Andrew Pavlik, Justin Kaufman
199-242: Chris Chandler, Corey Miller, Russ Stark, Aaron Easter
243+: Chris Chandler, Mark Nutsch, John Buxton, Leander Real Bird
 
Men's Pro Left
0-154: Bryce Glick, Willie Lambert, Cody Lawrence, Brent Norris
155-176: Lenny Lockert, Corey Miller, Stan Karapetyan, Kevin Fanger
177-198: Devin Bair, Corey Miller, Lenny Lockert, Pat Viera
199+: Chris Chandler, Mark Nutsch, Corey Miller, Aaron Easter
 
Men's Master's Right
0-176: Kevin Fanger, Ken Penrose, Keith Michel, Joe Stinebuck
177-198: Gaylon Russell, John Shipes, Ken Penrose
199+: Travis Berggren, David Domiano Sr, Stuart Stevenson
 
Men's Master's Left
0-176: Ken Penrose, Keith Michel, Joe Stinebuck
177-198: John Shipes, Gaylon Russell, Ken Penrose
199+: Travis Berggren, David Domiano Sr, Stuart Stevenson

 
Men’s Right Overall - Josh Fanger
Men’s Left Overall - Chris Chandler
Women’s Right Overall - Des Gronwald