Mile High ArmSports Crush Logo
Home
About Mile High ArmSports
Tournament Results
(includes event photos!)
Mile High Points Standings
Armwrestlers
Mile High ArmSports Records
Links
Please bear with us as we build this mountain of a site... Rocky Mountains



Nov. 5-7, 2010. Aurora, Colorado

World Police & Fire Pro/Am
Armwrestling Championships

World Police & Fire Games Banner

Presented by Mile High ArmSports.
Members of the United States Armwrestling Federation.


Event Photos:


2010 World Police & Fire Games

Results: 
18 States/Countries represented:
Canada, (Russia/CO), IN, MO, KS, WY,
NM, CA, WA, CT, NY, NC, TX, MD, AL, ID, NE, UT, OR, CO.
Total entries: 210
 
Friday Supermatch/Megamatch results:
143# Right Mega
Jess "Red Bull" Hurley ($1,000.00), Brent Norris, Tim Clark, Mark Harrison, Cody Lawrence.
143# Left Mega
Jess "Red Bull" Hurley ($600.00), Brent Norris, Tim Clark.

198# Right Mega
Ron "Assassin" Ermini (1,200.00), Russ Stark, Justin Mynatt, Kevin Harris, Mike West, Larry Ermini, Chris Kaufman.
198# Left Mega 
Ron "Assassin" Ermini ($600.00), Jarod Cash, Chris Kaufman, Russ Stark.

Supermatches
Joey Baca vs Jae T Hamilton - Draw
Time Lewis vs Joe Canazzi - Draw
Paula Glick vs Krista Snow - Winner Paula Glick 3-0 ($200.00)
Scott Huston vs Bryce Glick - Winner Scott Huston 3-0 ($400.00)
AJ Henson vs Jordan Sill - Winner AJ Henson 3-0 ($2,000.00)
 
Saturday Police/Fire results:
MOR 177-198:
Jarod Cash, Casey Keyes, Kyle Darby.
MOR 199-242:
Jesse Gilliland, Curtis Lautermilch.
MOR 243+:
Jesse Gilliland, Pete Snow, Kyle Darby, Curtis Lautermilch.
MOL 177-198:
Jarod Cash, Casey Keyes, Kyle Darby.
MOL 199-242:
Jesse Gilliland, Curtis Lautermilch.
MOL 243+:
Jarod Cash, Pete Snow, Cuff Cuffley, Curtis Lautermilch.
 
WOR 122-143:
Paula Glick, Krista Snow.
WOL 0-143:
Paula Glick, Krista Snow.
 
MMR 166-198:
Casey Keyes, Rick Cisneros.
MMR 243+:
Patrick Rehill, Cuff Cuffley, Mel Terry.
MML 166-198:
Casey Keyes, Rick Cisneros.
MML 243+:
Patrick Rehill, Cuff Cuffley, Mel Terry.
 
MGMR 166-198:
Casey Keyes, Rick Cisneros.
MGMR 243+:
Mel Terry, Casey Keyes.
MGML 166-198:
Casey Keyes, Rick Cisneros.
MGML 243+:
Casey Keyes, Mel Terry.
 
Women's Right Overall - Paula Glick (KS)
Men's Right Overall - Jarod Cash (ID)
Men's Left Overall - Patrick Rehill (Canada)
 
Sunday Kids/Teens/Pro/Am/Masters results:
B/G 0-4:
Maddox Snow, Hunter Brinklow, Jaxon Snow, Andrew Nova.
Girls 7-9:
Hailie Brinklow, Elena Luna.
Boys 10-12:
Robert Penrose, Jonathan Penrose, Ian Fields.
Girls 10-12:
Darian Bryant, Hailie Brinklow, Elena Luna.
Boys 13-15:
Corey Thrall, Christian Bryant, Jonathan Penrose, Robert Penrose.
Boys 16-18:
Isaac Luna, Christian Bryant.
 
WPR 0-143:
Kelsey Simmons, Paula Glick, Kathy Kelly.
WPR 144+:
Desiree Gronwald, Brandy Stark, Robin Chandler.
WPL Open:
Robin Chandler, Desiree Gronwald, Brandy Stark, Kathy Kelly.
 
MPR 0-154:
Corey Miller, Bryce Glick, Nathan Murphy, Scott Huston.
MPR 155-176:
Corey Miller, Jae T Hamilton, Stan Karapetyen, Alex Suvorov.
MPR 177-198:
Corey Miller, Jordan Sill, Alan Bown, Mike West, Jarod Cash, Justin Bourg, Ron Ermini, Larry Ermini, Justin Kaufman, Joe Canazzi, Kyle Darby, Steve Bryant.
MPR 199-242:
Nate McCallon, Jordan Sill, Robert Fowler, Tim Lewis, Larry Ermini.
MPR 243+:
Nate McCallon, Travis Berggren, Jordan Sill, Ron Ermini, Russ Stark, Gary Roberts.
 
MPL 0-154:
Bryce Glick, Shannon Calabro.
MPL 155-176:
Alex Suvorov, Jae T Hamilton, Stan Karapetyen.
MPL 177-198:
Jordan Sill, Alan Bown, Justin Kaufman, Ron Ermini, Steve Bryant, Justin Bourg, Joe Canazzi.
MPL 199-242:
Jordan Sill, Nate McCallon, Robert Fowler, Justin Tanner.
MPL 243+:
Travis Berggren, Nate McCallon.
 
MMR 166-198:
Mike West, Ron Ermini, Ken Penrose.
MMR 199-242:
Rich Simpson, Robert Fowler, Curtis Lautermilch, Tim Murphy.
MMR 243+:
Pat Rehill, Cuff Cuffley.
MML 166-198:
Ken Penrose, Dakota Gundy.
MML 199-242:
Rich Simpson, Curtis Lautermilch, Robert Fowler.
MML 243+:
Patrick Rehill, Cuff Cuffley.
 
MAR 0-154:
Cody Lawrence, Nathan Murphy, Shannon Calabro.
MAR 155-176:
Gagik Manuntsen, Cody Lawrence, Bob Keller, Charles Frank-Hays, Rich Fields, Shannon Calabro, Dakota Gundy.
MAR 177-198:
Semir Gerovic, Steve Bryant, Jim Cowan, Grant Henson, Ryan Bell.
MAR 199-242:
Robert Fowler, Curtis Lautermilch, Tim Lewis, Joe Canazzi, Tim Murphy, Alan Luna.
MAR 243+:
Joe Canazzi, Tim Lewis, Gary Roberts, Cody Lawrence.
 
MAL 0-154:
Cody Lawrence, Nathan Murphy, Shannon Calabro.
MAL 155-176:
Bob Keller, Gagik Manuntsen, Rich Fields, Shannon Calabro, Dakota Gundy.
MAL 177-198:
Grant Henson, Kyle Darby, Ryan Bell, Jim Cowan, Steve Bryant.
MAL 199-242:
Blake Horr, Curtis Lautermilch, Robert Fowler, Tim Lewis, Joe Cannazzi, Kyle Darby.
MAL 243+:
Blake Horr, Tim Lewis, Justin Tanner, Gary Roberts.
 
Women's Overall Champion - Desiree Gronwald (CO)
Men's Right Overall Champion - Corey "Flash" Miller (WY)
Men's Left Overall Champion - Travis "The Bull" Berggren (KS)
Match of the tournament - Scott Huston vs. Bryce Glick


Saturday Oct. 16   
Colorado Pongas
Durango, CO

Durango Armwrestling Shootout
& Amateur Championships

 
Presented by Mile High ArmSports.
(Member of United States Armwrestling Federation)

States represented:
CO, NM, TX, WY, NE, CA
Total entries: 78

Boys/Girls 0-5:
Maddox Snow/Jaxon Snow.


Boys/Girls 6-9
:
Jayden Calabro/Mysti Morse/Brooke Morse.

Girls 10-12
:
Jordan Hernandez/Misty Melody/Mckenzie Knox.
 
Men's Pro Right Open:
Corey Miller/Jason Perrin.
Men's Pro Left Open:
Corey Miller/Jason Perrin.
 
Women's Pro Right Open:
Kelsey Simmons/Crystal Andasola/Tyler Hernandez/Krista Snow.
 
MAR 0-154:
Bryce Glick/Brett Morse/Shannon Calabro/Ryan Valder.

MAR 155-176
:
Bryce Glick/Eric Andasola/Tyler Kline/Phillip Hurtado/Shannon Calabro/Eric Curry/Louis Zamora.

MAR 177-198
:
Nick Huff/Eric Andasola/Glenn Bland.

MAR 199-242
:
Robert Fowler/Andy Freeland/Tim Lewis/Demitri Scotto/Max Ware/Glenn Bland/Wayne Walker/Nick Huff.

MAR 243+
:
Jason Perrin/Andy Freeland/Pete Snow/Tim Lewis/Scott Dodd Sr/Scott Dodd Jr/Glenn Bland/Brandon Straight.
 
WAR 0-121:
Jordan Hernandez/Stephanie Cook.
 
MAL 0-154:
Bryce Glick/Ryan Valder/Shannon Calabro.

MAL 155-176
:
Bryce Glick/Eric Andasola/Shannon Calabro.

MAL 177-198
:
Nick Huff/Glenn Bland.

MAL 199-242
:
Tim Lewis/Max Ware/Robert Fowler/Glenn Bland.

MAL 243+
:
Jason Perrin/Tim Lewis/Scott Dodd Jr/Pete Snow/Glenn Bland/Andy Feeland/Brandon Straight.
 
WAL 122-143:
Tyler Hernandez/Krista Snow.
 
Match of the Day Kids/Teens - Mysti Morse vs. Brooke Morse
Match of the Day Women - Crystal Andasola vs Tyler Hernandez
Match of the Day Men - Andy Freeland vs. Tim Lewis
 
Men's Right Overall - Robert Fowler
Men's Left Overall - Bryce Glick
Women's Right Overall - Kelsey Simmons
 
 
Team CO vs Team NM Supermatches:
Lee Fowler vs.Steven King - Draw. (2-2)
Robert Fowler vs.Steve Hernandez - Winner, Robert Fowler (4-0)
Ben Bledsoe vs.Joseph Cordova - Winner, Joseph Cordova (4-0)
Charles Hamby vs. Nate McCallon - Winner, Nate Mccallon (4-1)
 
Team Champions - Team NM (10-7)




Greater Belen Chamber of Commerce

New Mexico Games at Rio Abajo Days
Armwrestling Championships


Presented by Belen Chamber of Commerce, NM Games,
NM Water Service Company & NM ArmSports
Kids entries: 41, Adult entries: 53. Total entries: 94.
States Represented: NM, CO, CA, OK, TX

Video Footage!
Part I
Part II

B/G 0-4 Right
Alexavier Lucero/Cason Goodwin.

B/G 5-6 Right
Gavin Whitthoff/Aidan Foutz/Tony Apodaca.

G 7-9 Right
Rebekah Morales/Alexandra Melendrez/Eva Cothran/Shaylin Goodwin.

B 7-9 Right
Tyler Ingram/Aidan Ames/Jacob Armijo/Aidan Foutz.

G 10-12 Right
Jamie Morales/Candice Gutierrez/Tabitha Gerlach(OK)/Emma Cothran.

B 10-12 Right
Estevan Carrasco/Jaime Melendrez/Corey Shannon/Zach Foutz/Gino Risso.

G 13-15 Right
Tyler Hernandez/Gabby Selph/Hanna Cothran.

B 13-15 Right
Dylan Greenlee/Joey Fisher/Dante Risso/Jason Geran.

B 16-18 Right
Sam Jaramillo/David McNutt.
 
B/G 5-6 Left
Tony Apodaca/Cason Goodwin.

G 7-9 Left
Shaylin Goodwin.

G 10-12 Left
Tabitha Gerlach(OK).

G 13-15 Left
Tyler Hernandez/Hanna Cothran.

B 13-15 Left
Jason Geran.

B 16-18 Left
Sam Jaramillo/Zach Zjerau.
 
WOR 0-143:
Tyler Hernandez/Kathy Kelly(CO).

WOR 144+:
Andrea Melendrez/Cheryl Greenley.
 
WOL:
Kathy Kelly(CO)/Tyler Hernandez.
 
MNR 0-154:
Eddie Gonzales/Derek Thomas.

MNR 155-176:
Ben Bledsoe(CO)/Eddie Gonzales/Chris Cothran.

MNR 199-242:
Jordan Martinez/Sam Jaramillo/Mikey Apodaca/Gabrial Sanchez.
 
MOL 0-154:
Willie Lambert/Eddie Gonzales/Derek Thomas.

MOL 155-176:
Joseph Cordova/Ben Bledsoe(CO)/Victor Carrasco/Chris Cothran.

MOL 177-198:
Bobby Towle/James Melendrez/Sam Jaramillo.

MOL 199-242:
Nate McCallon/Robert Fowler(CO)/Ethan Santistevan/Mikey Apodaca.

MOL 243+:
Nate McCallon/Lee Fowler(CO)/Steven King(TX).
 
MOR 0-154:
Willie Lambert/Joseph Cordova/Derek Thomas.

MOR 155-176:
Tom Chavez/Victor Carrasco/Tim McGraw(CA).

MOR 177-198:
Joey Baca/Josh Chavez/Brian Sanchez/James Melendrez/Sam Jaramillo.

MOR 199-242:
Nate McCallon/Brian Burlem/Robert Fowler(CO)/Joey Baca/Ethan Santistevan.

MOR 243+:
Steven King(TX)/Nate McCallon/Lee Fowler(CO)/Joey Baca/Chris Gallegos.
 
Men's Right Overall Champ - Nate McCallon
Men's Left Overall Champ - Nate McCallon
Women's Right Overall Champ - Tyler Hernandez

MOD Kids/Teens - Gavin Whittoff vs. Aidan Foutz & Shaylin Goodwin vs.Eva Cothran.
MOD Adults - Brian Burlem vs. Robert Fowler


2010 Fat Sats Armwrestling Challenge
Presented by New Mexico ArmSports
July 24. Belen, NM. Fat Sats Bar & Grill
States Represented: CO, NM, AZ, TX.
Kids/Teens entries: 14, Adult entries: 47. Total entries: 61.
 
Check out the Video Footage!

B/G 0-6:
Alexandra Melendrez/Shaylin Goodwin/Cason Goodwin.
B 10-12:
Tatton Allsup/Jaime Melendrez.
B 13-15:
Tristin Baca/Estevan Chavez.
G 16-18:
Crystal Yeary/Jordan Hernandez.
B (Right) 16-18:
BJ Hays/Joseph Quintana.
B (Left) 16-18:
BJ Hays/Joseph Quintana/Dylan Coslin.
 
MOR 0-154:
Tim Chavez/Craig Goodwin/AJ Chavez/Johua Varela/Derek Thomas/Joshua Hoselton.
MOR 155-176:
Steven Storms/Victor Carrasco/Deigo Benavidez.
MOR 177-198:
Joey Baca/Steven Storms/James Melendrez/Oscar Hoselton/Michael Sandoval/Robert Vega/Marcus Smith/Aaron Cordova/Erick Curry.
MOR 199+:
Nate McCallon/Ethan Santistevan/Joey Baca/Robet Fowler/James Melendrez/Lee Fowler/Juan Torrez/Steven Apodaca.
 
MOL 0-154:
Derek Thomas/BJ Hays.
MOL 155-176:
Steven Storms/Victor Carrasco.
MOL 177-198:
Joey Baca/James Melendrez/Steven Storms/Aaron Cordova/Robert Vega.
MOL 199+:
Nate McCallon/Ethan Santistevan/Steven King/Robert Fowler/Steve Apodaca/Joey Baca/Lee Fowler.
 
WOR 0-143:
Kimberly Carrasco/Deborah Benavidez.
WOR 144+:
Andrea Melendrez/Jenessa Carrillo.
 
Men's Right Overall Champion - Nate McCallon.
Men's Left Overall Champion - Nate McCallon.
Women's Right Overall Champion - Andrea Melendrez.
 
Best Sportsmanship Award: Dylan Coslin.
Match of the Day Kids: Alexandra Melendrez vs. Shaylin Goodwin
Match of the Day Adults: Steven King vs. Steven Apodaca.



Colorado State Armwrestling Championships
Saturday, 22 May 2010
Aurora, Colorado

Presented by Mile High ArmSports, a member of the United States Armwrestling Federation

Held at: 
McCarthy's Sports Bar & Grill
www.mccarthysbng.com
15350 E. Smoky Hill Road
Aurora, CO 80015

States Represented: CO, WY, NM, KS, IN.
Kids/Teens entries: 37, Adult entries: 100, Total entries: 137.

Photos from Kids/Teens, Rich Simpson Hall of Fame, 132-lb Megamatch:

2010 CO State Tournament

The Combatants:


132-lb MegaMatch Combatants

See more photos on the Mile High ArmSports Facebook page!
Additional photos courtesy of Tara Cousineau.
 
Results:
B/G R 5-6: Logan Cousineau/Abby Tanner/Maddox Snow.
B/G R 7-9: Jonathan Cousineau/Hailie Brinklow/Jayden Calabro/Justin Tanner.
B L 7-9: Jonathan Cousineau/Logan Cousineau.
B R 10-12: Christian Bryant/Jonathan Penrose/Robert Penrose/Jason Geran.
B L 10-12: Christian Bryant/Jonathan Penrose/Robert Penrose/Jason Geran.
G R 10-12: Jordan Hernandez/Darian Bryant.
G L 10-12: Jordan Hernandez/Darian Bryant.
B R 13-15: Jared Fanger/Jordan Taylor.
B L 13-15: Jared Fanger/Jordan Taylor/Christian Bryant.
G R 13-15: Tyler Hernandez/Darian Bryant.
G L 13-15: Tyler Hernandez/Darian Bryant.
B R 16-18: Mitch Williams/David Keetley/BJ Hays/Jesse Moreland/Josh Fanger.
B L 16-18: David Keetley/Mitch Williams.
 
Men's Novice Right
0-154: Billy Chavez/BJ Hays.
155-176: No entries.
177-198: Aaron Hale/Jim Cowan/Greg Soesbe/Cristian Horotan.
199-242: Jeremiah Galvin/Steve Romero.
243+: Cedric Patrick/Brandon Mai.
 
Men's Novice Left
0-198: Jim Cowan/Cristian Horotan/Billy Chavez/Jonathan Mai.
199+: Steve Romero/Steve Hernandez/David Keetley.
 
Men's Master's
Right Open: Casey Keyes/Robert Fowler/Steve Hernandez.
Left Open: Casey Keyes/Robert Fowler.
 
Men's Open Right
0-154: Brad Spine/Jess Hurley/Brent Norris/Matt Bomoreto.
155-176: Corey Miller/Chris Boyd/Scott Huston/Alex Suvorov.
177-198: AJ Henson/Larry Ermini/Steve Bryant.
199-242: Nate McCallon/Justin Tanner/Russ Stark/Mark Clay.
243+: Chris Chandler/Paul Calbert/Mark Clay/Lee Fowler.
 
Men's Open Left
0-154: Brad Spine/Joseph Cordova/Jess Hurley/Billy Chavez.
155-176: Corey Miller/Keith Powers/Chris Boyd/Alex Suvorov.
177-198: AJ Henson/Steve Bryant/Ken Penrose.
199-242: Nate McCallon/Justin Tanner/Robert Fowler/Tim Lewis.
243+: Chris Chandler/Paul Calbert/Jason Perrin/Pete Snow.
 
Women's Open Right
0-121: Tyler Hernandez/Krista Snow.
122-143: Tyler Hernandez/Sherry Olson/Kathy Kelly/Krista Snow.
144+: No entries.
 
Women's Open Left
0-143: Sherry Olson/Tyler Hernandez/Kathy Kelly/Krista Snow.
144+: No entries.
 
Team Competition:
Kids/Teens: CO - 53, NM - 13, WY - 5.
Adults: CO - 64, NM - 45, WY - 34, IN - 6.
Total: CO - 117, NM - 58, WY - 39, IN - 6.
 
Match of the Day Adults: Billy Chavez vs. BJ Hays.
Match of the Day Kids/Teens: Mitch Williams vs. David Keetley.
 
Men’s Right Overall - Chris Chandler.
Men’s Left Overall - Chris Chandler.
Women’s Right Overall - Tyler Hernandez.
 
$1,200.00 Megamatch Right/Left
Winner: 1st - Brad Spine, 2nd - Joseph Cordova, 3rd - Brent Norris.


2010 Chris Futhey Memorial/Southwest Regional Armwrestling Championships

April 24, 2010
Knuckleheads Sports Bar
Albuquerque, NM

Presented by New Mexico ArmSports


33 Kids' entries
136 Adult entries
169 total entries

States represented: TX, CO, NM

DVD recordings of this event available!
Contact Steve Hernandez by email.




B/G 0-4: Joe Dutchover/Brandon Burlem/Cason Goodwin.
B/G 5-6: Alexandra Melendrez/Shaylin Goodwin/Danny Dutchover/Joe Dutchover.
B 7-9: Jaime Melendrez/Aidan Ames/Johnny Dutchover.
B/G 7-9: Destiny Sanchez/Jaime Melendrez/Aidan Ames/Johnny Dutchover.
B 10-12: Jason Geran/Gino Risso/Tyler Barnwell/Tatton Allsup/JP Mascarena/Jaime Melendrez/Taylor Barnwell.
G 10-12: Marissa Dutchover/Jordan Hernandez.
G 13-15: Tyler Hernandez/Trish Calbert.
B 16-18: BJ Hays/Josh Valley/Dante Risso.
G 16-18: Kelsey Simmons/Tyler Hernandez.
 
Men's Novice Right
0-154: Supra Intong/Billy Sugden/Eddie Gonzalez/Josh Valley/BJ Hays.

155-176: Brian Sanchez/Billy Chavez/Ben Bledsoe/Francisco Chavez.
177-198: Steven Storms/Aaron Cordova/Francisco Chavez.
199+: Steve Hernandez/Johnny Dutchover/Mikey Apodaca.
 
Men's Novice Left
0-176: Ben Bledsoe/Eddie Gonzalez/Billy Chavez/Billy Sugden/Francisco Chavez.

177-198: Brian Sanchez/Francisco Chavez.
199+: David Warren/Steve Hernandez.
 
Women's Open Right
0-121: Tyler Hernandez/Marissa Dutchover.

122-143: Tyler Hernandez/Kelsey Simmons.
144+: Tyler Hernandez/Andrea Melendrez/Angie Calbert/Kelsey Simmons/Beverly Huse.
 
Men's Open Right
0-154: Willie Lambert/Craig Goodwin/Nick Garley.

155-176: Chris Boyd/Joey Baca/Tom Chavez/Bob Keller/Billy Chavez/James Melendrez/Baca.
177-198: Chris Boyd/Mike Apodaca/Josh Chavez/Craig Goodwin/Robert Vega.
199-242: Nate McCallon/Brian Burlem/Ethan Santistevan/Pat Chavez Sr./Tim Lewis.
243+: Paul Calbert/Nate McCallon/Lee Fowler/Clint Harrison/Pat Chavez Jr.
 
Women's Open Left
0-143: Tyler Hernandez/Trish Calbert.

 
Men's Open Left
0-154: Joseph Cordova/Supra Intong/Willie Lambert.

155-176: Brian Sanchez/Bob Keller/Billy Chavez.
177-198: Steven Storms/Robert Vega.
199-242: Nate McCallon/Darren Montoya/Ethan Santistevan/Tim Lewis.
243+: Paul Calbert/Nate McCallon/Clint Harrison/David Warren/Lee Fowler.
 
Women's Cashbox Right
122-143: Tyler Hernandez/Trish Calbert/Kelsey Simmons.

144+: Andrea Melendrez/Angie Calbert/Kelsey Simmons/Beverly Huse.
 
Men's Cashbox Right
0-154: Willie Lambert/Joseph Cordova/Craig Goodwin/Supra Intong/Eddie Gonzalez/Nick Garley.

155-176: Chris Boyd/Joey Baca/James Melendrez/Brian Sanchez/Billy Chavez/Bob Keller/Billy Sugden/Baca.
177-198: James Melendrez/Steven Storms/Robert Vega/Aaron Cordova.
199-242: Nate McCallon/Darren Montoya/Ethan Santistevan/Brian Burlem/Tim Lewis/Mikey Apodaca/Johnny Dutchover.
243+: Paul Calbert/David Warren/Clint Harrison/Lee Fowler/Steve Hernandez.
 
Women's Cashbox Left
0-143: Tyler Hernandez/Trish Calbert.

144+: Angie Calbert/Aubrey Whittemore.
 
Men's Cashbox Left
0-154: Joseph Cordova/Supra Intong/Nick Garley/Willie Lambert.

155-176: Joey Baca/James Melendrez/Brian Sanchez/Bob Keller/Billy Sugden.
177-198: Steven Storms/Aaron Cordova/Robert Vega.
199-242: Nate McCallon/Tim Lewis/Ethan Santistevan/Mikey Apodaca/Darren Montoya.
243+: Paul Calbert/Lee Fowler/Clint Harrison.
 
Match of the Day Adults: Eddie Gonzalez vs. Supra Intong.
Match of the Day Kids/Teens: Tatton Allsup vs. JP Mascarenas.
 
Men's Right Overall - Nate McCallon
Men's Left Overall - Nate McCallon
Women's Right Overall - Tyler Hernandez
Women's Left Overall - Tyler Hernandez
 
** We raised $1,000.00 for the Futhey family. Thank you to all who participated!
 
** $1,000.00 Cash box winners:   $300 - Willie Lambert, $200 - Supra Intong, $200 David Warren, $100 - Andrea Melendrez, $100 - Tyler Hernandez, $50 - Tyler Hernandez, $50 - Trish Calbert.



2010 New Mexico State Armwrestling Championships


Presented by the United States Armwrestling Association and New Mexico ArmSports
Albuquerque, New Mexico
Saturday, 13 February, 2010

Held at:
Sneakerz Sports Bar
4100 San Mateo NE
Albuquerque, NM 87110

Total entries: 198 (Kids - 65, Adults - 133)
States represented: NM, CO, FL, MO, KS, CA, WY, YX, AZ, NV

190-lb Pro Invitational Megamatch!!!
Right Champion: Justin "Stone Cold" Kaufman ($600)
/Joey Baca/Chris Boyd/Keith Powers/Steve Bryant/Ron Berdinsky

Left Champion: Keith Powers ($725)
/Justin Mynatt/Justin Kaufman/Steve Bryant/Ron Berdinsky/Joey Baca/Dane Rinker


Boys/Girls Right ages 0-4: Brandon Burlem/Cason Goodwin
Boys/Girls Right ages 5-6: Hank Hildago/Alexandra Melendrez/Shaylin Goodwin/Logan Cousineau/Nicholas Bebo/Alexander Colbert/Moises Norris/Cason Goodwin
Girls Right ages 7-9: Natasha Hardwick/Destiny Sanchez
Boys Right ages 7-9: Jaime Melendrez/Johnny Dutchover/Jonathan Cousineau/Ozzie Kramer/Aidan Ames
Girls Right ages 10-12: Marissa Dutchover/Jamie Moralez/Jordan Hernandez/Allura Watkins
Boys Right ages 10-12: Christian Bryant/Gino Risso/Jason Geran
Girls Right ages 13-15: Tyler Hernandez/Ronda Fowler/Monica Garley/Darian Bryant
Boys Right ages 13-15: Nick Hoffman/Joshua Valley/Christian Bryant
Girls Right ages 16-18: Tyler Hernandez/Robin Fowler
Boys right ages 16-18: Josh Chavez/BJ Hays/Nick Hoffman/Joshua Lucero

Boys/Girls Left ages 0-4: Brandon Burlem/Cason Goodwin
Boys/Girls Left ages 5-6: Hank Hildalgo/Shaylin Goodwin/Logan Cousineu/Cason Goodwin/Moises Norris
Girls Left ages 7-9: No entries
Boys Left ages 7-9: Jonathan Cousinaeu/Aidan Ames/Ozzie Kramer
Girls Left ages 10-12: Marissa Dutchover/Jordan Hernandez/Allura Watkins/Darian Bryant
Boys Left ages 10-12: Christian Bryant/Jason Geran
Girls Left ages 13-15: Tyler Hernandez/Darian Bryant
Boys Left ages 13-15: Nick Hoffman/Joshua Valley/Christian Bryant
Girls Left ages 16-18: No entries
Boys Left ages 16-18: Nick Hoffman/BJ Hays/Zack Bryant

Men's Novice Right:
0-154: BJ Hays/Billy Sugden/Eddie Gonzales
155-176: Ovi Aragomir/Steven Storms/Jacob Maechlen/Brian Sanchez
177-198: Oscar Hoselton/Robert Vega/Aaron Cordova/Ken Ellis
199-242: Mikey Apodaca/Steven Romero
243+: Steve Hernandez/John Brownell/Demoin Deshay/Gary Roberts

Men's Novice Left:
0-154: Eddie Gonzales/Belly Sugden/BJ Hays
155-176: Ovi Aragomir/Ben Bledsoe/Jacob Maechlin/Steven Storms
177-198: Dane Rinker/Robert Vega
199-242: Dane Rinker/Steven Romero
243+: Steven King/Steve Hernandez/Gary Roberts

Men's Open Right:
0-132: Nick Garley/Joseph Cordova
133-154: Willie Lambert/Brent Norris/Craig Goodwin/Joseph Cordova
155-165: Corey Miller/JC Child/Jacob Maechtlin/Joshua Hoselton
166-176: Chris Boyd/James Melendrez/Ovi Dragomir/Steven Storms
177-198: Eric Wolfe/Ethan Santistevan/Josh Chavez/Justin Mynatt
199-220: Eric Wolfe/Brian Burlem/Chris Kaufman/Justin Tanner
221-242: Nate McCallon/Chuck Hoffman/Mark Clay/Casey Keyes
243+: Ryan Constantino/Travis Berggren/Mark Clay/Jason Perrin

Men's Open Left:
0-132: Joseph Cordova/Nick Garley
133-154: Willie Lambert/Jess Hurley/Joseph Cordova/JC Child
155-165: Corey Miller/JC Child/Jacob Maechtlin/Joseph Cordova
166-176: James Melendrez/Ovi Aragomir
177-198: Ethan Santistevan/Justin Mynatt/Robert Vega
199-220: Chris Kaufman/Lane Hardwicke/Brian Burlem/Justin Tanner
221-242: Nate McCallon/Chuck Hoffman/Robert Fowler/Justin Tanner
243+: Ryan Constantino/John Bergstrom/Jason Perrin/Lee Fowler

Women's Open Right:
0-121: Tyler Hernandez/Alena Mynatt
122-143: Tyler Hernandez/ Susan Renick/Alena Mynatt/Tara Cousineau
144+: Andrea Melendrez/Tara Cousineau

Women's Open Left:
0-143: Tyler Hernandez/Tara Cousineau
144+: Tyler Hernandez/Tara Cousineau

Men's Right Overall: Corey Miller
Men's Left Overall: Ryan Constantino
Women's Right Overall: Tyler Hernandez

Team Competition: NM (104), CO (89)


2010 West Texas Regional Armwrestling Championships

January 30, 2010 - El Paso, TX

Presented by Texas ArmSports and Mile High ArmSports


59 total entries
States represented: TX, CO, NM

Check out the TV coverage!

Kids' Challenge:
Jordan Hernandez/Jazmine Sanchez/Alden Lomeli/Ruben Villegas/Augustina Montoya

Men's Novice Right:
155-176:  Billy Chavez/Dolan Mayorga
177-198: Steven Storms/Michael Walker/Nick Chiappone/Abel Lomeli
199+: Robert Fowler/Steve Hernandez/Steven King/Edgar Vasquez

Men's Novice Left:
199+: Mike Meador/Steven King/Steve Hernandez

Women's Open Right:
0-143: Tyler Hernandez/Christy Hernandez

Men's Open Right:
0-154: Joseph Cordova/Jeremy Chesser
155-176: Chris Boyd/Jae T Hamilton/Billy Chavez/Curtis Chiappone
177-198: Mike Walker/Nick Chiappone
199-242: Robert Fowler/Abe Chiappone
243+: Nate McCallon/Lee Fowler/Steven King/Mike Meador

Men's Open Left:
0-154: Joseph Cordova/Jeremy Chesser
155-176: Jae T Hamilton/Chris Boyd/Curtis Chiappone/Brian Sanchez
177-198: Steven Storms/Nick Chiappone/Billy Chavez
199+: Nate McCallon/Mike Meador/Abe Chiappone/Lee Fowler

Men's Master's Right Open:
Robert Fowler/Steve Hernandez

Men's Master's Left Open:
Robet Fowler/Curtis Chiappone/Steve Hernandez

Men's Right Overall: Nate McCallon
Men's Left Overall: Nate McCallon
Women's Right Overall: Tyler Hernandez

Matches of the Day:
Kids' Challenge: Jordan Hernandez vs Jazmine Sanchez
Adults: Jae T Hamilton vs Chris Boyd

Team Competition: NM (48), TX (39), CO (19)